Vasario 16-oji: šventę reikia švęsti!

Nežinome, kaip jūs, bet mes Valentino dienos nesureikšminame ir pirmenybę teikiame kitai šio mėnesio šventei – Vasario 16-ajai. Lietuvos valstybės atkūrimo diena – ne tik gera proga prisiminti, kad “lietuviais esame mes gimę, lietuviais norime ir būt”, bet ir tą “prisiminimą” įtvirtinti lankantis šventiniuose renginiuose. Įkvėpimui pagauti sugiedojome “Tautišką giesmę” ir parengėme nelabai objektyvią, bet gana informatyvią oficialių ir neoficialių renginių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje apžvalgą, nepamiršome pridėti ir patarimų, kaip šventę švęsti, kad ji išliktų atmintyje ilgam.

Vėliavą gerbt!

Puikiai žinote, kad Europos krepšinio čempionatas baigėsi prieš jūsų atostogas arba kartu su jomis, tad vėliavėlės ant automobilių byloja tik viena – šiandien kokia nors valstybinė šventė. Ne kokia nors, o pati svarbiausia! (Tikime, kad esate gana išprusę, jei jau į rankas paėmėte “370″, todėl Lietuvos istorijos kurso dėl vietos stokos čia nedėstysime.)

Taigi, atsikeliate kokią 9 val. ryto, pasipuošiate (idealu – tautiniai drabužiai, jei tokių neturite – tiks ir Lietuvos krepšinio rinktinės marškinėliai ant šilto megztuko), susirandat vėliavą (kuo didesnė, tuo geriau) – ir į trasą šventės švęst! (Jei esate daugiabučių bendrijos pirmininkas, prieš išeidamas iš namų, patikrinkite, ar nepamiršote iškelti trispalvės, kitaip teks atsakyti pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 188(1) straipsnį.).

Tęsdami vėliavų temą, primename, kad apie vidurdienį visų trijų didžiųjų šalies miestų aikštėse vyksta iškilminga vėliavos pakėlimo ceremonija. Ji neprailgs, jei turėsite termosą karštos arbatos ir pasikviesite draugų ar giminių. Kiekvienas karių judesys ir net, regis, vėliavos plazdenimas toks tikslus ir nepriekaištingas, kad pakilus vėliavai nuaidi pasigėrėjimo atodūsis.

Jei leis oro sąlygos, Kauno Nemuno saloje ketinama skraidinti 400 kv. m. dydžio trispalvę. Turėtų būti ne mažiau įspūdinga!

Žengte marš!

Jeigu nenorite šalti trypčiodami vienoje vietoje, pasiimkite mažytę trispalvę ir prisijunkite prie kokios nors demonstracijos. Žinome, kad Kaune jau nuo 11 val. nuo Kristaus Prisikėlimo bažnyčios pajudės studentų, moksleivių ir visuomeninių organizacijų eitynės. Gali būti, kad čia į gatves vėl išeis ir patriotiškai nusiteikęs jaunimas (vilniečiai labiau mėgsta tai daryti per Kovo 11-ąją). Jeigu esate ne iš bailiųjų (kas nerizikuoja, tas negeria šampano), padidinkite adrenalino kiekį savo kraujyje žygiuodami kartu su šiais kraštutinių pažiūrų žmonėmis. Tik prieš tai būtinai pasverkite rizikos laipsnį – jeigu nepereisite jų “face control”, gali kilti didelių problemų.

Vilniečius ir miesto svečius raginame tądien neaplenkti Signatarų namų – sustoję minioje išgirsite ne tik sveikinimo žodžių bet ir išskirtinių kovotojų už nepriklausomybę pasakojimų. Kaune, T.Daugirdo g. 4, bus atidengiamos atminimo lentos žymiems visuomenės veikėjams.

Sostinėje, prezidentūros rūmuose, tradiciškai bus įteikiamos Nacionalinės kultūros ir meno premijos iškiliems Lietuvos kultūros ir meno kūrėjams. Kauno rotušėje bus įteikti Santakos apdovanojimai, taip pat vyks nepriklausomybės signataro Jono Vileišio 140-ųjų gimimo metinių minėjimas. Tiesa, jei neturite garsių ir įtakingų giminaičių, į šiuos renginius greičiausiai nepateksite, bet pabandyti verta. (Pasikartosime: “Kas nerizikuoja, tas…”)

Bijome apsimeluoti (kai ruošėme šį numerį, kvietimai dar nebuvo atsiųsti), tačiau Vilniuje greičiausiai tądien vyks ir slidininkų varžytuvės, kur taip pat galėsite padidinti adrenalino kiekį kraujyje. Tiksliai žinome, kad Klaipėdos kūno kultūros ir rekreacijos centre tądien vyks jau tradicinės tarptautinės rankų lenkimo varžybos. Treniruokitės ir registruokitės iš anksto!

Na, o jei adrenalinas jūsų nešildo, pamėginkite paieškoti alternatyvų. Ne, mes ne apie alkoholį. Žinome, kad susirinkę į Atgimimo aikštę uostamiestyje bus vaišinami arbata. Tikėtina, kad Vilniuje kur nors (nespėjome sulaukti tikslios informacijos, bet tikime, kad iki tos dienos ji bus paskelbta kur nors kitur) gausite paragauti kareiviškos košės (nemaišykite su beržine). Sostinėje, Gedimino pr., taip pat ketinama uždegti 16 laužų. Ugnies tema bus tęsiama ir vakaro renginyje “Lietuvos ugnis” Katedros aikštėje, kur lietuvišką muziką ir poeziją pagardins fejerverkai ir ugnies efektai. (Netikime, kad perspjaus “Rammstein”, bet už dyką ir actas saldus.)

Tegu skamba mūsų dainos!

Nežinome, ar Kaune vyks sporto renginiai, tačiau šokių ir dainų laikinojoje sostinėje tikrai netrūks. Koncertai įvairiose vietose vyks nuo ryto iki vakaro, o tokio plataus muzikos stilių spektro (nuo varpų muzikos iki juodojo pagoniško metalo(!) gali pavydėti ir vilniečiai. Dėl vietos stokos praleidžiame klasikinės ir tautinės muzikos, moksleivių chorų ir pan. koncertus (pasigūglinkite patys – kaunas.lt), tačiau negalime nepristatyti alternatyviosios muzikos festivalio “Iš kartos į kartą”, kuris vyks klube “Nautilus”, programos. Užsukę į renginį pasistenkite išgirsti, kuo jau minėtas juodasis pagoniškas metalas (“Tharaphita” iš Estijos) skiriasi nuo pagoniškuoju sunkiuoju (“Juodvarnis” iš Dusetų) ar tiesiog juoduoju (“Luctus” iš Kauno) vadinamo metalo.

Alternatyviosios muzikos mėgėjai nenuobodžiaus ir sostinėje. Klube “New York” vyks tradicinis renginys “Auszra”, kuriame šį kartą gros “Ugniavijas”, “Atalyja”, “Gyvata” ir “Skylė” (be Aistės). Pratęsimas – “Alaus namuose”, kur vyks diskoteka su DJṡ Smetona. Jeigu nelabai išmanote folkroką ir jo atmainas, tai bent pašokti pagal lietuviškas dainas (Džordana čia plyšaus neišvengiamai) užsukite – tikrai linksma!

Patriotinę programą, pavadintą “Roko maršas. Duoklė”, tą vakarą siūlo ir “Loftas”. Susirinkę galės pamatyti Giedrės Žickytės filmą “Kaip mes žaidėme revoliuciją”, taip pat dalyvauti “Roko maršo” laikus menančiame koncerte, kuriame muzikantai (“Reednobrass”, “The Independent”, “Gerai gerai & Miss Sheep”, Viliaus Alesiaus ir Viktoro Diawaros projektai ir kt.) atliks ne tik savo, bet ir Sąjūdžio laikų hitus.

Nieko alternatyvaus klaipėdiečiams negalime parekomenduoti, nes informacijos apie tokio pobūdžio renginius neradome. Ko gero, teks kolaboruotis su giminaičiais bei draugais ir pamėginti susimedžioti kvietimus į “Švyturio” areną, kur nuo 16 val. vyks minėjimas ir šventinis koncertas – jame dalyvaus valstybinis dainų ir šokių ansamblis “Lietuva”, solistai Kristina Zmailaitė, Edmundas Seilius ir Česlovas Gabalis.

P.S. Didžiuotis savo valstybe, puoselėti patriotiniams jausmams, būti aktyviam piliečiui nereikia specialios dienos, kaip ir vienos dienos per metus pasakyti, kad myli. Bet vis dėlto… Kad ir kur būtumėte Vasario 16-ąją, padėkite taures ant stalo, lipkite ant kėdės ir iš visų jėgų (kaip per krepšinio čempionatą) užtraukite “Tautišką giesmę”. Giedokite iš širdies, garsiai, kad net pasididžiavimo ašaros skruostais byrėtų. Mes šią “procedūrą” išbandėme bare “In Vino”, kur jau keletą metų tęsiama ši graži tradicija.

Užsukę į renginį pasistenkite išgirsti, kuo jau minėtas juodasis pagoniškas metalas (“Tharaphita” iš Estijos) skiriasi nuo pagoniškuoju sunkiuoju (“Juodvarnis” iš Dusetų) ar tiesiog juoduoju (“Luctus” iš Kauno) vadinamo metalo.

Rašė: Agnė Tuskevičiūtė ir Šiaudinė Kaliausė

Nuotraukos: BFL

Apie autorių

Pareigos ir atsakomybės žinomos tik redakcijai

Straipsniai : 11

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top