Svarbios datos (2013-01-09)

Prieš 105 metus gimė Simone de Beauvoir – prancūzų rašytoja, feministė, filosofė, ilgametė Jeano-Paulio Sartre‘o draugė. Gimė ji buržuazinėje šeimoje, auklėta griežtai pagal taisykles. Vaikystėje buvo labai religinga, kol būdama keturiolikos patyrė gilią tikėjimo krizę ir nuo to laiko tapo įsitikinusia ateiste.
Ji nuo pat vaikystės buvo itin protinga ir talentinga. Tėvas net girdavosi: „Simone galvoja kaip vyras!“ (Niko nuostabaus, kad po tokių pastabų tapo feministe). Ji studijavo matematiką, lingvistiką, Sorbonoje – filosofiją. Vėliau dėstė įvairiuose universitetuose.
1929-aisiais de Beauvoir ir Sartre‘as tampa pora. Sartre‘as jai pasiperša, kai jiedu sėdi ant suoliuko, sakydamas: „Pasirašom dviejų metų sutartį“. Vėliau pati Simone yra sakiusi: „Mūsų vedybos buvo neįmanomos. Aš neturėjau kraičio“. Judviejų ryšys tęsėsi iki Sartre‘o mirties (nors abu turėjo meilužių, su kuriais vienas kitą supažindindavo).
1949-aisiais pasirodo garsioji de Beauvoir knyga „Antroji lytis“, tapusi viena iš pagrindinių feminizmo knygų.
Mirė de Beauvoir 1986-aisiais, palaidota Monparnaso kapinėse.

Prieš 123 metus gimė vienas garsiausių čekų rašytojų, žodžio “robotas” populiarintojas (autorystė priklauso jo broliui Josefui), “Karo su salamandromis” autorius Karelas Čapekas.
Jis gimė gydytojo šeimoje, rašyti pradėjo dar paauglystėje. Ankstyvieji jo kūriniai – pjesės, parašytos kartu su broliu Josefu. Čapekas studijavo Prahoje, Berlyne, Sorbonos universitete. Domėjosi daile, ypač kubizmu, yra parašęs apie ją nemažai kritinių straipsnių.
Nuo 1917-ųjų pradeda dirbti žurnalistu, o nuo 1921-ųjų iki mirties dirbo žurnalistu, politikos ir kultūros skyrių redaktoriumi laikraštyje Lidové noviny.
Pasaulinį pripažinimą pelno 1921 m. išleista pjese „ R.U.R“ (Rossum’s Universal Robots, Rosumo universalūs robotai), pasakojančia apie nevykusią dieną fabrike, kuriame dirba androidai. Ji netrukus išversta ir pastatyta JAV bei Anglijoje.
Čapekas buvo kandidatas į Nobelio premiją 1936-aisiais, taip pat buvo pirmuoju Čekoslovkijos PEN klubo prezidentu.
Ketvirtajame praėjusiojo amžiaus dešimtmetyje Čapekas ima rašyti apie diktatūras, galios žaidimus. 1936-aisiais pasirodo ir garsus romanas „Karas su salamandromis“ . Hitleris, atpažinęs romane save, paskelbia Čapeką savo asmeniniu priešu.
Mirė jis 1938-aisiais prieš pat vokiečiams okupuojant šalį. Čapekas žinojo apie gresiančią okupaciją, bet atsisakė palikti šalį. O mirė nuo plaučių uždegimo, kurį pasigavo padėdamas tvarkyti potvynio padarinius.
Jo rankraščius išsaugojo rašytojo našlė, užkasusi sodyboje, netoli Prahos. Komunistinėje Čekoslovakijoje jo kūryba kurį laiką buvo draudžiama (Čapekas nemėgo ir komunistų), bet šeštajame dešimtmetyje imta leisti.

Apie autorių

Laisvai samdomas rašytojų skaitytojas

Straipsniai : 59

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top