Svarbios datos (2013-02-13)

1940 metų vasario 13 dieną Michailas Bulgakovas nustojo taisyti “Meistrą ir Margaritą” (nustojo, nes formaliai romanas taip ir liko nebaigtas). Paskutinis jo parašytas sakinys buvo Margaritos frazė: “Так это, стало быть, литераторы за гробом идут?” Iki rašytojo mirties buvo likę keturios savaitės.
Kada tiksliai pradėta rašyti “Meistras ir Margarita” nėra tiksliai žinoma. Sumanymas Bulgakovui kilo 1928-aisiais, o 1929 metais jis pradėjo rašyti. 
Pirmąjį romano variantą 1930 metų kovo 18 dieną sunaikino pats Bulgakovas. Jo dienoraštyje esama tokio įrašo: “И лично я, своими руками, бросил в печку черновик романа о дьяволе…”
Iš naujo romanas imamas kurti 1931-aisiais. 1933 metais jis rašo savo draugui laiške: “В меня… вселился бес. Уже в Ленинграде и теперь здесь, задыхаясь в моих комнатенках, я стал марать страницу за страницей наново тот свой уничтоженный три года назад роман. Зачем? Не знаю. Я тешу себя сам! Пусть упадет в Лету! Впрочем, я,наверное, скоро брошу это”.
Antroji romano redakcija buvo baigta 1936-aisiais, trečioji pradėta 1937-aisiais ir romanas tuo metu vadinosi “Князь тьмы” (Tamsos kunigaikštis), bet jau metų pabaigoje atsiranda dabartinis jo pavadinimas.
1938 metais siužetiškai baigtas romanas pirmą kartą atspausdinamas mašinėle. Šį rankraštį autorius pradėjo taisyti 1938 metais ir taisymai tęsėsi beveik iki pat jo mirties. Deja, vėliau buvo pamestas sąsiuvinis, į kurį Bulgakovo žmona užrašinėjo jo paskutines pastabas ir papildymus, tad kai kurie dalykai romane iki šiol migloti.
Bulgakovas nujautė savo mirtį, ne veltui ant vieno iš “Meistro ir Margaritos” rankraščio puslapių užrašė: “”Дописать, прежде чем умереть!” (Pabaigti, kol nenumiriau!). “Meistrą ir Margaritą” jis vadino “последний закатный роман” (paskutinis saulėlydžio romanas).
“Meistras ir Margarita” pirmąkart spaudoje pasirodė 1966-aisiais, 11-ame žurnalo “Moskva” numeryje. Aišku, sutrumpintas ir cenzūruotas.
1961-aisiais filologas Abramas Vulis rašė darbą apie sovietinę satyrą ir prisiminė gerokai primirštą autorių, susisiekė su jo našle. Galų gale našlė davė jam paskaityti rankraštį. Sukrėstas Vulis pasidalino įspūdžiais su puse Maskvos ir po miestą pasklido gandas apie didžiulį genialų romaną.
Pilnas romano tekstas knyga pasirodė tik 1973-aisiais (leidybą globojo Konstantinas Simonovas), jau mirus Bulgakovo žmonai.
Galutinis, pilnas romano tekstas buvo išspausdintas tik 1990-aisiais, penkiatomėje rašytojo rinktinėje.

Dar pora šios dienos datų.

Šiandien, 1974-aisiais, priimamas sprendimas išsiųsti Aleksandrą Solženyciną iš SSRS. Vasario 12 dieną jis buvo suimtas, apkaltintas tėvynės išdavimu, iš jo atimta SSRS pilietybė. vasario 13 dieną Solženycinas lėktuvu išskraidintas į VFR.

Šiandien, prieš 115 metų buvo išspausdinta Oscaro Wilde’o “The Ballad of Reading Gaol” (Redingo kalėjimo baladė). Pirmąjį leidybą Wilde’as pasirašė savo kalinio numeriu C. 3. 3.

 

 

Prieš 110 metų gimė daugiau nei 500 romanų autorius, vienas detektyvo meistrų George’as Simenonas.

Jo labai išsami biografija lietuviškai štai čia:
http://arsenas-liupenas.blogspot.com/2010/10/zorzas-simenonas.html

Apie autorių

Laisvai samdomas rašytojų skaitytojas

Straipsniai : 59

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top