„Viramundo“, arba Muzika keičia pasaulį

Brazilijos džiunglės. Aborigenų kaimai Australijoje. Pietų Afrikos Respublikos miestų kvartalai. Į tokius kraštus nukels muzikinė kino kelionė „Viramundo“, jos premjera – šią vasarą Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje.

Kelionė prasidės Brazilijoje, Baijos regione. Ten prieš 71-us metus gimė pasaulinė muzikos legenda Gilberto Gilas.

Muzikantas, politinis aktyvistas G.Gilas (spėjęs pabūti ir Brazilijos kultūros ministru) keliauja į tolimas šalis, ieškodamas bendrumų su unikaliomis nykstančiomis Australijos aborigenų, Pietų Afrikos regiono ir pačios Brazilijos kultūromis.

Filmas pavadinimą gavo iš garsios G.Gilo dainos „Viramundo“ (keičiantis pasaulį – portug.) apie brazilų Tadą Blindą – legendinį personažą Viramundo, gimusį vargingiausiame Šiaurės Rytų Brazilijos regione. Kaip ir jis, G.Gilas stengiasi keisti pasaulį – išsaugoti nykstančias kultūras, jų muziką ir tradicijas, siekti jų išsilaisvinimo. Tik, skirtingai nei legendinis Viramundo, rankose jis laiko ne mačetę, o gitarą. Ir muzikuoja jis drauge su kiekvienu, kurį sutinka savo kelyje.

Australijoje G.Gilą pasitinka buvęs „Midnight Oil“ vokalistas Peteris Garrettas, dabartinis Australijos švietimo ir jaunimo reikalų ministras. P.Garretto daina „Beds are burning“ apie ilgai trukusius aborigenų kankinimus tapo tarptautiniu hitu ir tamsiąsias Australijos problemas ištraukė į tarptautinę šviesą. G.Gilas lankosi plačiose ir sausose šiaurinės Australijos žemėse, sutinka su Yolngu genties žmonėmis, groja su tenykščiais savo šaknų ieškančiais muzikantais.

Atvykęs į Johanesburgą (PAR) G.Gilas dirba legendiniame „Market“ teatre, kuris net rasinės segregacijos laikais išliko atviras ir būrė daugiakultūrę kūrėjų bei atlikėjų bendruomenę. Kartu su šio teatro atlikėjais ir garsiu PAR politiniu aktyvistu bei dainininku Vusi Mahlasela brazilų muzikantas surengia neįtikimai emociškai stiprų pasirodymą. „Tu esi, nes esu aš. Aš esu, nes esi tu“, – zulų filosofiją Gilui aiškina V.Mahlasela.

Apkeliavęs pasaulį Gilas grįžta į Braziliją, Amazonės širdį, kur aplanko vietos indėnus, kovojančius už savo tradicijų išsaugojimą, ir surengia paskutinį koncertą.

„Viramundo“ patartina žiūrėti šiltą vasaros naktį ant žolės, pritariant G.Gilui ir jo kolegoms muzikantams.

Filmo premjera Lietuvoje – birželio 20 d. „Kine po žvaigždėmis“, Kauno „Romuvos“ kino teatre ir 21 d. Panevėžyje. Pirmą kartą Lietuvoje kartu su premjera kino teatruose filmas bus pristatytas ir užsakomųjų vaizdo paslaugų svetainėse.

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top