ŠMC – paroda „Nuo sutemų iki aušros. 20 LGBT laisvės metų Lietuvoje

Parodos „Nuo sutemų iki aušros. 20 LGBT laisvės metų Lietuvoje” atidarymas šiandien, liepos 23 d., 18 val.

Paroda veiks 2013.VII.23 – 2013.VIII.06

Kuratorė – Laima Kreivytė, asistentė – Dalia Mikonytė. Architektė – Julija Reklaitė.

Menininkai: Akvilė AnglickaitėEglė Ganda BogdanienėCooltūristėsAdomas Danusevičius, Ugnius GelgudaTim Kliukoit, Denisas Kolomyckis, Vsevolod Kovalevskij, Alina Melnikova, Dalia Mikonytė, Laisvydė Šalčiūtė, Shaltmira, Virgilijus Šonta, Remigijus Venckus, Aušra Volungė (Griškonytė).

Paroda „Nuo sutemų iki aušros“ – pirmoji queer* istorijai ir kultūrai skirta paroda Lietuvoje, kurioje atsispindi reikšmingi 1993–2013 m. LGBT bendruomenės ir queer meno įvykiai. Svarbiausias ekspozicijos principas – istorinių dokumentų ir meno kūrinių dialogas. Skaitykloje rodomi archyviniai kadrai, LGL žurnalų numeriai, televizijos reportažai kalbasi su žemutinėje salėje eksponuojama fotografija, tapyba, objektais, performansais, videomenu.

Ekspozicijos vietos savaip simboliškos. Apatinė salė asocijuojasi su požemiais, pogrindžiu, pirmaisiais gėjų barais. O skaitykla skirta šviesti(s): čia eksponuojama dokumentinė dalis ir meno kūriniai, susiję su konceptualiu LGBT istorijos apmąstymu. Pagrindinis vizualinis ir dokumentinis akcentas – vaivorykštės spalvų spektro skalė ant lango, kur surašyti LGBT svarbūs įvykiai. Skalė nėra ir negali būti baigtinė – daugybė įdomių faktų dar glūdi atmintyje, todėl visi kviečiami ją pildyti. Netaisyklingos formos skaityklos stalai yra tarsi atminties konteineriai, kur po stiklais galima perskaityti poleminius straipsnius, peržiūrėti fotografijas. Parodos metu ŠMC skaitykla tampa queerintervencijų erdve – su zinų dirbtuvėmis, poezijos skaitymais ir dovanotų leidinių lentyna.

Rūsys slepia ir kartu atveria nenormatyvinio seksualumo vaizdinius šiuolaikiniame Lietuvos mene ir menines kreivinimo (queering) – normų kvestionavimo – strategijas. Svarbiausios temos – lyties performatyvumas, homoerotinis kūno grožis, buvimas kartu, patriarchalinių institucijų kritika. Pasirinkti queer problematikos lauke nuosekliai kuriantys menininkai ir kūriniai, sukėlę diskusijas. Kiekvienas menininkas rodo po du darbus ‒ išryškinant jų tarpusavio santykį ir ieškant dialogo su kitais kūriniais. Jie funkcionuoja kaip nuorodos į platesnį istornį, socialinį ir kultūrinį kontekstą. Tai vienas (bet ne vienintelis) Lietuvos queer kultūros fragmentas, kuris ateityje galėtų apimti ne tik fotografiją, tapybą, performansus, bet ir filmus, instaliacijas, aktyvistines intervencijas viešojoje erdvėje.

Parodos pavadinimas pasiskolintas iš 1996 m. Roberto Rodriguezo kriminalinio siaubo filmo su vampyrais. Vampyras įkūnija patriarchalinės visuomenės kitoniškumo baimę ir yra kintančios nenormatyvinės tapatybės alegorija. Kitaip tariant, queer. Žiūrovas kviečiamas pažvelgti kitomis akimis, iš kito kampo, susikeisti su menininkais vietomis. Tai nėra LGBT bendruomenės kūrybos paroda – ne visi dalyvaujantys menininkai jai priklauso.

Tačiau visi jie ieško (as)meninės tiesos, neapeidami kreivų kelių.

 17 val. spaudos konferencija

18 val. parodos atidarymas, kurio metu vyks performansas “(Trans)paradas”.

Po performanso kviečiame taurei vyno.

Paraleliniai renginiai:
Aušros Volungės fotografijų paroda

Liepos 24 d., 17 val. – rugpjūčio 7 d.

Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, Pilies g. 40, Vilnius
Poezijos skaitymai su Eileen Myles, “Lambda Award for Lesbian Fiction” premijos laimėtoja (2011)

Liepos 24 d., 19 val. ŠMC skaitykla

Virgilijaus Šontos fotografijų paroda

Liepos 26 d., 16.30 val. – rugpjūčio 16 d.

Modernaus meno centras, Literatų g. 8, Vilnius

Keisti žodžiai. Queer kūrybos skaitymai

Liepos 30 d., 19 val. ŠMC skaitykla

Paroda yra „Baltic Pride 2013“ kultūrinės programos dalis. Organizatorius – Lietuvos gėjų lyga (LGL).

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top