„In Latino 2013” svečias – nežinomas milžinas Juanas Carlosas Onetti

Lotynų Ameriką atstovaujantys menininkai sostinėje vykstančio festivalio „In Latino 2013” renginių paletei suteikia naujų atspalvių. Greta dailės parodų, muzikos, šokių vakarų ir išskirtinių kino filmų festivalis „In Latino 2013“ kviečia į literatūros vakarą. Pirmadienį, spalio 21-ąją, jaukioje senamiesčio vyninėje „Tappo D’oro” vyks Urugvajaus rašytojo Juano Carloso Onetti (1909–1994) kūrybos vakaras. Jo pirmoji į lietuvių kalbą išversta knyga „Maitvanagis“ tik šiemet pasiekė skaitytojus.

Literatūros pasaulyje autorius pristatomas kaip vienas svarbiausių 20 a. Lotynų Amerikos magiškojo realizmo atstovų, įvertintas ne vienu apdovanojimu: 1962 m. pelnė Urugvajaus nacionalinę literatūros premiją, 1980 m. Servanteso premiją, aukščiausią ispanų literatūros apdovanojimą, kurį prieš tai buvo pelnę tik A.Carpentieras ir J. L.Borgesas. Tais pačiais metais rašytojas buvo nominuotas ir Nobelio premijai gauti. Deja, novatoriškasis J.C.Onetti tėvynėje nebuvo šiltai priimamas: 1970-ųjų viduryje jis buvo priverstas bėgti iš Urugvajaus jau kaip vienas iš daugelio politinių tremtinių.

J.C.Onetti kūrybą kritikai apibūdina kaip dviprasmišką, fragmentišką ir sudėtingą bei negaili liaupsių už originalumą ir vaizdingumą. Jo darbams būdingas daugiasluoksnis pasakojimo būdas, kitoniški veikėjai ir jų tarpusavio ryšiai bei žmonėms taip būdingo fenomenalaus subjektyvumo išryškinimas.

„Literatūra – tai gerai sumeluota tiesa“, – yra sakęs mistiškasis J.C.Onetti.

J.C.Onetti žavėjosi tokie pasaulinio garso rašytojai kaip Gabrielis Garcia Marquezas, Jorge Luis Borgesas, Julio Cortazaras, tačiau skirtingai nei jie, savo šlovės valandos J.C.Onetti sulaukė tik po mirties. Nobelio premijos laureatas Mario Vargas Llosa vadino jį vienu svarbiausių rašytojų visame pasaulyje.

„Turbūt mažiausiai žinomas milžinas tarp šiuolaikinių Lotynų Amerikos rašytojų“, – pastebėjo Jamesas Polkas „New York Times“.

J.C.Onetti kūryba atskira knyga lietuviškai paskelbta pirmą kartą. Romaną „Maitvanagis” išleido leidykla „Baltos lankos“. „Maitvanagis“ – ironiška alegorija, atspindinti tuometinės Urugvajaus visuomenės ydas ir susiskaldymą, pasirodė 1964 m. Tai pakankamai pesimistiškas ir ironiškai niūrus pasakojimas, bet jame galima pastebėti kai ką nejaukiai pažįstamo…

Išgirsti romano ištraukas ir iš arčiau susipažinti su J.C.Onetti kūryba galima pirmadienį – spalio 21 d. 19 val. vyninėje „Tappo D’oro“.

Pokalbyje dalyvaus kultūrologas, valstybės kultūros ir meno premijos laureatas Vytautas Rubavičius, leidyklos „Baltos lankos“ vyriausiasis redaktorius Saulius Repečka bei aktorius Rimantas Bagdzevičius, diskusiją moderuos vertėjas ir žurnalistas Andrius Leliuga. Lankytojų taip pat lauks ir keletas malonių staigmenų. Renginys nemokamas.

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top