Kaune bus tiesiami raudoni kilimai reperiams

Sausio 25 d. Kauną okupuos repo muzikantai ir šio muzikos stiliaus gerbėjai. Tądien čia vyks gatvės kultūros festivalis „Live From Kaunas Streets“, kuriame, be kitų renginių, dar vyks geriausių šalies hiphopo muzikos atstovų apdovanojimai. Tiesa, tarp nominantų nebus geriausios visų laikų hiphopo grupės „G&G Sindikatas“ narių. Visi penki šios grupės nariai šį kartą atsidūrė kitoje barikadų pusėje – tapo komisijos nariais.

Žodžiai „hiphopas“ ir „repas“ pas mus vis dar gana dažnai suvokiami kaip vienas ir tas pats. Gerbėjai dėl to susierzinę burnoja, tačiau kaip yra iš tiesų? Dažnas peikia lotynų ir afroamerikiečių sukurtos subkultūros populiarinimą gimtojoje šalyje, nors Senoji Europa jau daugiau nei porą dešimtmečių linksi galvomis ritmu, kuris atsirado dar tada, kai mes vaidinome spaliukus.

Šiuo metu hiphopas yra plataus masto pasaulinis judėjimas. Kai kam tai didelis atsvaros taškas versle, tačiau pogrindyje sėdintiems muzikantams ir jų gerbėjams tai – sielos malonumai. Hiphopas – tai gyvenimo būdo samprata, kurią žmonės išgyvena ne tik klausydami muzikos. Tai ir šokis, ir šiuolaikinio meno dalis, elgesys, apranga, požiūris į tam tikras gyvenimo vertybes, visuomenės veiksnius. Hiphopą kaip judėjimą sudaro keturi pagrindiniai elementai  – repas, didžėjavimas, grafičiai  ir breikas. Žinoma, vien tuo šis judėjimas neapsiriboja. Bėgant laikui visa tai tapo stambiu vienetu, kurio visas dalis galima išvysti bet kur – nuo gatvės iki populiariausių televizijos projektų. Todėl peikti šią subkultūrą dabar taip pat nebeįdomu kaip ir burnoti „McDonald’s“ už nesveiką maistą.

Lietuvoje hiphopas atsirado daug seniau, nei įsivaizduojama, – dar tuomet, kai gerbiamas Egidijus Sipavičius turėjo vešlius garbanotus plaukus ir dainavo „Breikas valdo mus kaip mašinas…“ Pirmomis ryškesnėmis hiphopo apraiškomis Lietuvai atgavus nepriklausomybę tapo grupių „Sel“ ir ŽAS kūryba, kurioje atsirado vietos ir repui. Tai buvo labai didelis žingsnis – gera pradžia tikrai atliko pusę darbo.

Mūsų šalyje buvo kelios hiphopo bangos, o viena iš jų (ir kol kas pati stipriausia) pakilo neseniai. Nors pati muzika kol kas neįgavo didelės komercinės vertės, patys atlikėjai pasiekė itin aukštą saviraiškos lygį, nes pagaliau pradėta investuoti lėšų į kūrybos sklaidą: kuriami vaizdo klipai, leidžiami visaverčiai dainų rinkiniai, vyksta begalė koncertų. Ir, matant publikos reakciją, banga dar nesiruošia skalauti kranto.

Jau įprasta, kad metų pradžioje vyksta įvairūs muzikos apdovanojimai. Nuo šiol tokius turi ir prijaučiantys hiphopui. Jie vyks sausio pabaigoje per vieną didžiausių gatvės kultūros festivalių „Live From Kaunas Streets“.

„Mes nepretenduojame ir nekonkuruojame nei su M.A.M.A. nei su T.Ė.T.Ė., visa tai nėra kokia nors stipri konkurencinė kova. Mes kaip vieno kiemo draugai, tik iš visos Lietuvos, – susirenkam, pajuokaujam, kas ant scenos užlipa, kas prie didžėjo pulto pritaria. Kartu manau, kad kiekvienas apdovanojimas ar net nominacija yra geras ženklas kūrėjui, stimulas dirbti toliau. Pats renginys bus profesionaliai įgarsintas, žiūrovų taip pat bus labai daug, taigi tai ir puiki proga pasireikšti kiekvienam, parodyti save plačiajai auditorijai. Beje, apdovanojimai šalies istorijoje vyksta ne pirmą kartą, bet pirmą kartą tenka organizuoti mums, todėl darbas vyksta visu pajėgumu“, – komentuoja vienas festivalio organizatorių.

Apdovanojimų ceremonijoje Kauno lofte „Gargaras“ bus išrinkta geriausia grupė, atlikėjas, prodiuseris, renginys, daina, albumas ir vaizdo klipas, o pasirodymus surengs bene visi tvirčiausiai stovintys hiphopo scenos veikėjai: „G&G Sindikatas“, Lilas ir Innomine, „Tie Geresni“, „Mad Money“, MC Mesijus, „Jama & W“ ir daug kitų.

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top