DVASIŲ URNA

Mindaugas Jonas Urbonas
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2016

Šokiruojanti knyga! Nuogybės ir narkotikai, vulgarus ir neregėtas stilius? Ne, nieko panašaus. Ši knyga šokiruoja kaip tik tuo požymiu, kad joje nerasi ryškių šiuolaikybės atributų, kurių galėtum tikėtis iš jauno autoriaus – tradicinio pirmosios knygos konkurso laureato.

Jeigu pašalintum nuo viršelio autoriaus nuotrauką, tikriausiai pagalvotum, kad „Dvasių urna“ yra koks nors neatrastas Juozo Apučio novelių rinkinys. M.Urbonas atsigręžia į paprastą herojų ir aprašo juos dar esant andainykštėms situacijoms – pokariu arba pasakotojo vaikystėje. Tai miela ir net sentimentaloka, bet neinovatyvu. Lyg „Windows 10“, kurie yra p(ap)rastesnė aštuntųjų versija – mūsų literatūros klasikų versija.

Atskiro paminėjimo verta sukrečianti istorija „Kuždesiai anapus fotografijos“, kurioje vaizduojamas karo metais vokiečių karių prievartą patyrusios moters likimas. M.Urbonas baisias scenas vaizduoja atsargiai, nesuvulgarindamas, įvaizdžius perkeldamas per tekstą suminkštinančias metaforas ar palyginimus: „Vakarop kažkas nuo veido nuplėšė sijono žiedlapį. Šlaunys virpėjo lyg nuogai išbraidžius dilgėlyną.“

Grupinį išniekinimą patyrusios Domicelės šeima yra tokia, kokios buvo daugumos kaime gyvenusių senelių ir prosenelių šeimos, užtat istorijos fabula neturi analogų lietuvių literatūroje. Karių vykdyta prievarta prieš okupuotos Lietuvos moteris yra nutylėta tema, tabu, o aukų liudijimų reta net istoriniuose šaltiniuose.

Kokią įtaką užslopinti skauduliai daro ateinančioms kartoms? Mes pagaliau pamažu prisiimame kolektyvinę kaltę už lietuvių vaidmenį per Holokaustą, tačiau karo traumų reliktai mūsų šeimų psichinėje architektūroje vis dar yra tamsus miškas.

Prozos debiutanto knyga patiks tiems, kurie pavargo nuo mandrybių ir modernybių literatūroje, kuriems Jono Biliūno „Kliudžiau“ iki šiol yra labiausiai sukrėtęs grožinis tekstas.

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top