Popkultūros mėgėjai laukiami „Comic Con Baltics“

Rašė Auksė Podolskytė

Vizualizacija iš organizatorių archyvo

Komiksų, kompiuterinių žaidimų, serialų ir kitų popkultūros gėrybių entuziastai gruodžio 2–3 d. rinksis Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“. Čia vyks pirmasis Lietuvoje populiariosios kultūros renginys „Comic Con Baltics“.

Renginio koncepcijai išpopuliarėjus JAV, vėliau ji buvo įgyvendinta ir Europoje, kur sėkmingai prigijo. „Comic Con Baltics“ komunikacijos vadovas Vainius Eiva tikisi ne tik susidomėjimo iš aplinkinių šalių, bet ir svajoja apie du kartus per metus vykstantį renginį. „37O“ jis atskleidžia, kaip prieš kelerius metus kilusi idėja įgavo pavidalą, ir akcentuoja, ko vertėtų nepraleisti.

– Vainiau, kaip ir kada sumanėte organizuoti su popkultūra susijusį renginį?

– Pirminė idėja kilo dar 2013 m. Tada pirmąsyk apsilankiau originaliajame San Diego „Comic Con“ renginyje. Man tai atrodė visiškai nerealu, fantastiška, kažkas sunkiai suvokiamo – turi galimybę pamatyti aktorių, su juo pabendrauti ir net nusifotografuoti! Kartą kalbantis su draugais kilo mintis, kad būtų smagu, jei toks renginys vyktų ir pas mus – plačiuosiuose ekranuose matomų žvaigždžių tikrai nematome kasdien, gatvėje jos pro mus nepraeina. Tad prireikė laiko, kad idėja subręstų. Be to, reikėjo aplankyti kitus Europos „Comic Con“ renginius, kad žinotume, kaip viskas vyksta mūsų žemyne.

– Kaip susibūrė renginio organizatoriai? Kokio dydžio jūsų komanda?

– Komanda yra gana nemaža. Pradinį branduolį sudarė trys žmonės: aš, kino portalo Buvaukine.lt vadovas ir su kinu susijusių renginių organizatorius, kolega, kuris jau dešimtmetį organizuoja kultūrinius renginius, ir trečiasis bičiulis, organizavęs valstybinės reikšmės renginius, kuriuose dalyvavo aukšto rango pareigūnai. Likusieji pamažu susibūrė aplink šį branduolį. Dabar komandą sudaro apie 15 žmonių.

– Ar kaimyninėse valstybėse vyksta panašių renginių?

– Vyksta, tačiau dažniausiai jie labiau susiję su cosplay (persirenginėjimas mėgstamais komiksų, filmų ar kompiuterinių žaidimų herojais – red. past.) kultūra. Mūsų regione organizuojami renginiai yra dideli, tačiau visas „Comic Con“ renginio tipo sritis išpildantis yra tik „Comic Con Baltics“.

– „Comic Con“ gimė JAV, todėl iš karto asocijuojasi su šia šalimi. Ar tokie populiariosios kultūros renginiai sulaukia didelio susidomėjimo Europoje? Kur vyksta didžiausi populiariosios kultūros entuziastų susibūrimai?

– Taip, ši kultūra atsirado JAV, tačiau jau daugiau nei du dešimtmečius ne mažiau sėkmingai vystosi ir Europoje. Bene didžiausi renginiai vyksta Jungtinėje Karalystėje. Ten vienas organizatorius rengia apie penkiolika „Comic Con“ renginių per metus įvairiuose šalies regionuose. Du kartus per metus – pavasarį ir rudenį – Londone vykstantis renginys per savaitgalį nuolat pritraukia per 100 tūkst. lankytojų. Populiarioji kultūra taip pat gaji Vokietijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Nyderlanduose. Šiais metais vyko pirmasis „Comic Con“ renginys Lenkijoje, kuris buvo labai sėkmingas. Tikimės, kad ateityje ir mes galėsime organizuoti bent du renginius per metus.

– Ar į šį renginį siekiate pritraukti lankytojų iš aplinkinių šalių?

– Be abejonės, renginys yra skirtas visoms Baltijos šalims. Bendradarbiaujame su kelionių agentūra Latvijoje, kuri renka latvių grupes ir veš juos į renginį. Iš Estijos taip pat laukiame svečių. Žinau, kad taip pat sulauksime lankytojų iš Suomijos, Ukrainos ir Gruzijos. Dėl užsienio svečių tiek mūsų puslapis, tiek visi pranešimai yra dvikalbiai – lietuvių ir anglų kalbomis.

– Populiariosios kultūros renginiuose susipina kompiuteriniai žaidimai, kinas ir komiksai. Kam skirsite daugiausia dėmesio?

– Kinas ir televizija dominuos, tačiau bus ką veikti ir komiksų, ir žaidimų gerbėjams. Atvyksta daug kino industrijos profesionalų – specialiųjų efektų meistrų iš Holivudo, kurie yra įvertinti „Oskaro“ apdovanojimu, dirbę su BBC, taip pat atvyks „Karą ir taiką“ Lietuvoje filmavę specialistai, kūrę specialiuosius efektus ir ekranuose prikėlę tą laikmetį. Svečiuosis aktoriai iš „Hario Poterio“, „Deadpool“, serialo „Sostų karai“, kitų filmų. Komiksų gerbėjai galės susipažinti su Sarah Andersen iš „Sarah Scribbles“ ir komiksus „Marvel“ bei „Deadhorse“ kompanijoms piešusiu menininku iš Italijos.

– Kokie yra šio renginio akcentai?

– Tai aktoriai, bene didžiausias cosplay konkursas, žaidimų zona su naujausiais ir labai senais žaidimais. Suteiksime progą išvysti lyg iš ekranų ištrauktas automobilių replikas: betmenmobilį, Džeimso Bondo povandeninį lotusą, transformerių camaro ir daugiau. Galiu atskleisti, kad turėsime ir 3 m aukščio metalinių robotų, tikro dydžio erdvėlaivį iš „Žvaigždžių karų“. Tai tik dalis programos, likusią atskleisime artėjant renginiui.

– „Comic Con Baltics“ yra populiariosios kultūros renginys, tačiau jo metu bus pristatoma Audriaus Juzėno istorinė drama „Pelėdų kalnas“ ir kitas, taip pat istorinis Jurgio Matulevičiaus filmas „Izaokas“. Kodėl šiuos kūrinius priskiriate prie populiariosios kultūros?

– Kinas yra populiarioji kultūra. Šie filmai tikrai kitokie, juose atskleidžiamos jautrios temos, tačiau tai yra mūsų kinas, todėl norime jį pristatyti, kad ir kokia tai būtų tematika. Turime džiaugtis, kad mūsų kuriamuose filmuose pamažu atsiranda ir užsienio aktoriai. Tai reiškia, kad auga biudžetai. Kartu renginio lankytojai turės dar vieną alternatyvą – galimybę susitikti ir pabendrauti su lietuvių kino kūrėjais ir aktoriais, sužinoti, koks sudėtingas yra kino kūrimo procesas. Juk ne kasdien galima užduoti klausimą. Beje, renginyje bus pristatomas dar vienas filmas ir jo tematika bus artima šiems. Tai juosta su užsienio aktoriais.

– Šiemet vyko jau antrus metus organizuotas renginys „Komiksų dienos“, turime ne vieną komiksų piešėją – Miglė Anušauskaitė neseniai pristatė knygą „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“,  Gerda Jord išleido „10 litų“. Kaip vertini Lietuvoje atsirandančią komiksų kultūrą? Kokios jos perspektyvos?

– Labai pozityviai. Komiksų kultūra mūsų šalyje auga, norisi tik daugiau grafinių novelių piešėjų. Aš manau, kad galiausiai sukursime ir tokią platformą, kurioje žmonės galės sujungti savo jėgas – piešimą ir rašymą – ir kurti tobulus darbus. Jau atsiranda internetinių parduotuvių, kurios per dieną komiksų leidinius pristato į namus. „Comic Con Baltics“ komiksų bus daug. Mėgstantys „Marvel“ komiksus, jų tikrai ras.

– Kokių susitikimų ir renginių lauki labiausiai?

– Laukiu susitikimo su visais aktoriais. Artėjant renginio datai atskleisime pačius svarbiausius svečius ir tikimės didelio susidomėjimo. Manau, kad „Žvaigždžių karų“ erdvėlaivis, į kurį bus galima įlipti, yra kažkas nuostabaus. Paminėčiau ir automobilius, robotus ir cosplay. Be galo įdomu, kaip žmonės patys susikuria tokius įspūdingus kostiumus.

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top