Ruduo Lietuvoje, kaip ir pavasaris, – kino festivalių metas. Kitokio kino, t. y. ne tokio, kuris kuriamas (gal greičiau – gaminamas) Holivude ir suprantamas daugeliui. Suprantamas, bet ar vertingas? Štai klausimas!
Nesakome, kad visi Holivudo filmai neverti dėmesio. Tie, kurių autoriai ir aktoriai gauna pagrindinių „Oskaro“ nominacijų statulėles, dažniausiai būna sukurti pagal įdomesnius, mažiau nuspėjamus scenarijus, tad žiūrovą priverčia bent šiek tiek susimąstyti.
O štai spalį ir lapkritį kino gurmanus į kino sales pakviesiančiuose festivaliuose „Nepatogus kinas“ ir „Scanorama“ bene visi rodomi filmai privers pajudinti smegenis. Dėl šios priežasties su didžiausiu malonumu jau ne vienus metus įsiliejame į šių festivalių partnerių gretas. Taigi, ir šiame numeryje abiejų festivalių programoms apžvelgti skyrėme nemažai vietos. Labai kviečiame skaitytojus savo kalendoriuose pasižymėti šių festivalių datas: „Nepatogus kinas“ prasidės spalio 12 d. ir baigsis 29 d., „Scanoramos“ filmus bus galima pamatyti lapkričio 9–19 d.
Naudodamiesi proga norime akcentuoti ir kitą svarbią kino premjerą – lapkričio 30 d. menų fabrike „Loftas“ Vilniuje vyks filmo „Kartą Vilniuje“ premjera, vėliau žiūrovai filmą galės žiūrėti kino platformose internete.
Šis filmas unikalus – prie jo kūrimo prisidėti gali kiekvienas, o tam tereikia parsisiųsti programėlę „Once in Vilnius“, dalytis ten akimirkomis, nuotykiais, patirtimis Vilniuje. Parodydami, kaip Vilnių matome ir jaučiame kiekvienas, galime atskleisti skirtingą miesto identitetą ir margą jo charakterį. Kiekviena iš septynių serijų bus parodyta vis kito veikėjo, personažo akimis ir perteiks skirtingus Vilniaus veidus.
Šiame numeryje taip pat rasite interviu su pernai jaunų grupių festivalį „Novus“ laimėjusios grupės „Keista bjauri žuvis“ nariais Aiste Kalvelyte (mušamieji) ir Juliumi Čepukėnu (lemputės – taip jis pats vadina savo elektroninius įrenginius).
„Žmonės yra labai keistos ir labai bjaurios, kažkokios rožinės žuvys. Yra labai smagių paveikslėlių, kuriuose pavaizduotos žuvys su kojomis. Kojų pridėjimas žuvims yra kaip išvirkščia undinėlė. Tos kojos yra toks žaismingas dalykas, kas yra žuvys, kas nėra žuvys. Tai vėl kelionės motyvas. To take a trip, to take a swim yra keliauti. Keliauji iš A į B. Tie mūsų ilgi gabalai – daugiau bangų, mažiau bangų, stipresnė srovė, silpnesnė srovė. Kojos skirtos keliauti, ausys skirtos klausyti“, – apie sąsają tarp grupės ir debiutinio albumo „Legs are for Swimming“ pavadinimų kalba J. Čepukėnas.
Labai kviečiame paskaityti pokalbį su rugsėjį vykusioje tarptautinėje muzikos industrijos konferencijoje „Whats Next in Music“ dalyvavusiu ypatingu svečiu – Elliottu Lefko, muzikos industrijoje puikiai žinomos, Los Andžele įsikūrusios kompanijos „AEG / Goldenvoice Concerts“ viceprezidentu. Per savo darbo karjerą jis organizavo ne vieno muzikos scenos dievuko turus – dirbo su „Nirvana“, Leonardu Cohenu, Father John Misty, Courtney Barnett, „Sparks“ ir daugeliu kitų. Dabar jis rengia grupių „Nick Cave And The Bad Seeds“, „Kraftwerk“, „Sigur Ros“ ir MGMT turus po Šiaurės Ameriką. Lankydamasis Lietuvoje E. Lefko mielai sutiko papasakoti savo sėkmės istoriją – kaip iš apie muziką rašančio melomano tapo įtakingu muzikos verslo atstovu.
Labai džiaugiamės, kad į žurnalą grįžo knygų apžvalgos, o jas rengti pasiryžo daugelį metų mums rašanti bendraautorė rašytoja Jurga Tumasonytė. Beje, lapkritį po vasaros pertraukos sugrįš ir spektaklių recenzijos.
Gero skaitymo ir iki susitikimo lapkritį!
Jūsų „370“