Rašė Jorė Janavičiūtė
Šių metų birželio 1 d. , „Downtown Forest“ hostelio teritorijoje Užupyje vyks jau trečiasis Tilto namų festivalis. Jame bus galima išgirsti ankstesniais metais festivalyje jau grojusias „Tilto namų“ bendruomenei priklausančias grupes ir atlikėjus bei visai neseniai prie jos prisidėjusius.
Į sceną lips grupės „Garbanotas“, atsinaujinusi „Planeta Polar“, džiazistai „Sheep Got Waxed“, naują albumą pristatys „Flash Voyage“ ir scenos naujokai, konkurse „Garažas“ sužibėjusi grupė „Egomašina“, taip pat tokie atlikėjai kaip Mesijus su projektu „Vilniaus Energija“, „Kabloonak“ ir daugybė kitų. Lygiagrečiai koncertų vyks įvairios kūrybinės dirbtuvės ir dažnai netikėtos pramogos. Festivalio pratęsime viename Vilniaus barų bus galima išgirsti (t)reperį IYE.
Paminėjome bendruomenę. Taip, šis festivalis yra šiek tiek kitoks nei įprasta – be to, kad vyksta mieste. Jis yra organizuojamas bendruomenės. Kaip tai vyksta ir kodėl, klausiame festivalio organizatorių ir atlikėjų.
Atvira bendruomenė
Viena pagrindinių festivalio organizatorių Gabrielė Tamutytė teigia, kad jai šis festivalis yra svajonė, virtusi realybe. „Tačiau kiekvienai svajonei pasiekti ir ją puoselėti reikalingos pastangos, aplinkybės, o labiausiai – žmonės, kurie tiki, kad, eidami viena kryptimi, vienaip ar kitaip kažkur nueisime. Taip ir su mūsų muzikos agentūra „Tilto namai“, kuri gimė iš kadaise Tilto gatvėje gyvenusios bendruomenės kaip idėjos ir judėjimo, noro maksimaliai išnaudoti savo laiką, nuveikti kažką nebūtinai rimto, bet smagaus“, – sako ji.
G.Tamutytės nuomone, žmonės tiki grupėmis, su kuriomis dirba jos agentūra („Garbanotas“, „Sheep Got Waxed“, „Planeta Polar“, „Kabloonak“). Būtent tai ir įkvepia festivalio organizatorę: „Tų grupių ir tų žmonių dėka nusprendėme, kad verta Vilniuje, miesto miške, organizuoti atvirą festivalį ir jau trečius metus su smagiausia muzikos šeimyna atidaryti vasaros sezoną.“
Kaip ji toliau dėsto, muzikos agentūrą „Tilto namai“ jie sukūrę trise – G.Tamutytė su kolegėmis Giedre Nalivaikaite, Simona Kliševičiene bei idėjinio patarėjo „Garbanoto“ gitaristo Manto Joneikio palyda. Tačiau, pasak G.Tamutytės, prie agentūros nuolat prisijungia buvę legendinio Vilniaus namo Tilto gatvėje gyventojai ir draugai, savanoriai, praktikantai, kurie taip pat tampa bendruomenės dalimi. „Aš jau nemažai metų stebiu jaunas, perspektyvias, the next big thing grupes ir noriu, kad jos užaugtų ir atvertų naujas galimybes lietuviškai alternatyviai muzikai užsiauginti savo klausytoją tiek namie, tiek už Lietuvos ribų“, – tvirtina G.Tamutytė.
Festivalio bendraorganizatorė G.Nalivaikaitė pasakoja, kad festivalio bendruomenė yra atvira visiems, turintiems idėjų (na, žinoma, ir atitinkantiems festivalio bendrą idėją ir stilių): „Jei turite mintį, pavyzdžiui, garso instaliacijai, atvirai baleto pamokai ar Shakespeare’o sonetų skaitymams repo ritmu ir visada norėjote ją įgyvendinti festivalio aplinkoje, Tilto namų festivalis yra ta vieta. Esame atviri visiems, kurie turi idėją, ja tiki ir, dar svarbiau, – turi pakankamai iniciatyvos jai įgyvendinti.“ Ir ji kalba ne tik apie muziką. Jos nuomone, festivalis – tai pilnas veiklų, garsų, vaizdų ir potyrių rinkinys.
Taigi festivalyje šiais metais bus galima išbandyti ir patirti daugybę kitų pramogų, kartais netgi netikėtų. G.Nalivaikaitė vardija jas: „Čia veiks maisto pramogų ir maisto dizaino studija „Less Table“, ambient muzikos namelis-instaliacija, taro kirpykla, kur kirpėjas po plaukų tvarkymo seanso pasiūlys likimo prognozes, „Margi sakalai“ dviračių grožio salonas, kuriame bus galima kosmetiškai susitvarkyti nuosavą dviratį, vyks spontaniški dainų tekstų skaitymai, laikinas tatuiruotes lankytojams žadėjo paišyti iliustratorė Akvilė Magicdust, bus ir tikrų tatuiruočių salonas, tradiciškai įsikurs skaitytų knygų knygynas „Juodas šuo“ bei šachmatų kampas. Vaikai festivalyje ras senelį, mokantį visas pasaulio pasakas ir veidų paišytoją, o šuniukams sukursime specialų kampą – šunų barą su užkandžiais ir gėrimais.“ Taigi į festivalį organizatoriai kviečia ateiti su visa kompanija – šeimos nariais ir augintiniais.
Lengviau pasiekti žmones
Bendruomeniškumo jausmą festivalyje jaučia bei puoselėti padeda ir festivalyje grojantys muzikantai. „Planeta Polar“ narys Adomas Koreniukas mano, kad Tilto namų festivalis yra labai jauki šventė, šiuolaikiškas hipių utopijos išsipildymas, kuris apgaubia žmones, švenčiančius meilę muzikai, vieni kitiems ir vasarai. „Čia vienas iš tų festivalių, kur žmogiškosios vertybės, geras skonis, laisvas mąstymas laimi prieš niveliaciją ir komercializaciją. Čia taip pat yra vieta, kur gali iškilti naujos įdomios grupės ir kur galima apsikirpti“, – mano jis. Prie festivalio bendruomenės ir bendruomeniškumo jausmo jis teigia prisidedantis su grupės nariais atsinešdamas pyrago ir džiaugdamasis už kitus.
Grupės „Flash Voyage“ nariui Regimantui Visockiui „Tilto namai“, visų pirma, yra bendruomenė, į kurią žiūrėdamas užaugo ir subrandino muziką savyje. „Džiaugiuosi dėl to, kiek daug atlikėjų „Tilto namai“ užaugino, dėl kurių Lietuva tikrai turi didžiuotis. Gera sulaukti kvietimo pirmą kartą pasirodyti Tilto namų festivalyje, nuostabi galimybė groti kartu su grupėmis, į kurių koncertus eidavau, kai buvau jaunesnis“, – sako jis.
(T)reperis Paulius Janušonis, geriau žinomas kaip IYE, samprotauja, kad šis festivalis stato tiltus ir namus tikriems garsams ir žmonėms. Jam „Tilto namai“ apskritai yra legenda apie namus Tilto gatvėje, kur kadaise apsigyveno keli Vilniaus hipiai, vėliau pavirtę didžiausiomis alternatyvios muzikos žvaigždėmis Lietuvoje.
Pirmųjų Tilto namų senbuvis, festivalyje taip pat grosiantis atlikėjas Martinas Wallas teigia, kad šie namai formavosi ir keitė savo reikšmę. Jam Tilto namų svarbiausias bruožas buvo žmonių ir jų mini pasaulių įvairovė. „Grįždavau vakare namo iš paskaitų arba klajonių po miestą ir žinodavau, kad čia tikrai rasiu žmogų, su kuriuo bus malonu kalbėtis, gamintis sumuštinius, galbūt pagroti, išjaminti kokią nors keistos fotografijos interpretaciją, pažaisti stalo žaidimus iki tol, kol abu nuspręsime eiti miegoti. Tai buvo bendruomenė, gyvenanti viename name ir ten niekad nestigo fantazijų apie platesnius projektus, koncertus, spektaklius, parodas, kur mūsiškiai ir bendraminčiai galėtų dalytis savo atradimais ir kūryba. Man visada patikdavo tai, kad „Tilto namų“ bendruomenėje galėjai susirinkti“, – prisimena jis. Todėl tai, pasak M.Wallo, kad bendruomenė išsivystė į festivalį, yra labai gera.