Praėjusio numerio vedamajame pasidžiaugėme, kad, atsilaisvinus pandemijos pančiams, žymiai padidėjo muzikos renginių pasiūla – koncertai, festivaliai įvairiausiems skoniams šią vasarą vyksta vos ne kasdien. Paradoksalu, kad bent jau kol kas didžiausio visuomenės dėmesio sulaukė Naisių festivalis, kuriame dėl politinio atspalvio pasirodyti atsisakė daugybė grupių ir atlikėjų.
Tiesa, visuomenė susiskirstė į dvi dalis – vieni palaiko prieštaringai vertinamo, prieš LGBT+ bendruomenę pasisakančio politiko (kai kas jį vadina buvusiu politiku, bet jis pats turbūt taip negalvoja, o ir jo veikla byloja priešingai) Ramūno Karbauskio organizuojamame ir remiamame festivalyje koncertuoti atsisakiusius muzikantus, kiti gi pyksta už tokį elgesį ir žada keršyti boikotuodami jų pasirodymus kituose renginiuose.
Šunys loja, o karavanas eina. Arba „Eina na… festivalis festivalis“, kaip dainuoja legendinė grupė „Poliarizuoti stiklai“. Daugiau šios dainos teksto čia necituosime, nes galbūt ne visi supras ironiją, nes ir patys nelabai supratome.
Renginys įvyko ir be žvaigždžių, kurias pakeitė mažiau žinomi atlikėjai ir grupės. Įdomu tai, kad R.Karbauskis dėl kilusio skandalo tradiciškai apkaltino valdančiuosius, kad šie esą išprovokavo tokį muzikantų elgesį. Negana to, politikas paskelbė, kad, nepaisant negausaus žvaigždžių būrio, nemokamame Naisių festivalyje apsilankė 45 tūkst. žmonių, nors tai daugeliui koncertų ir festivalių organizatorių pasirodė neįtikėtinas skaičius. Ir tai dar ne viskas: sakydamas kalbą festivalio scenoje R.Karbauskis pažadėjo susirinkusiesiems surengti dar vieną festivalį per Žolinę. Ką gi, matyt, sutaupė, o gal net uždirbo pinigų iš skandalo – koncertuoti atsisakiusioms muzikos žvaigždėms už sutarties sąlygų pažeidimus gali tekti susimokėti baudas. O visuomenė jau nekantriai laukia skandalo tęsinio per Žolinę – visiems labai įdomu, koks bus kito Naisių festivalio dalyvių sąrašas.
Vasara jau įpusėjo, bet festivalių dar liko ne vienas ir be Naisių. Neabejojame, kad skaitytojai pasirinks tinkamus festivalius. O dabar kviečiame susipažinti su liepos numerio herojais ir temomis.
„Koliažų avantiūrą pradėjau iš neturėjimo ką veikti. Vieną vasarą nusprendžiau neskubėti į darbus, o pabūti laisva ir gryname ore. Labai greitai apėmė nuobodulys ir reikėjo kažkur save padėti. Tada atsidariau nuotraukų redagavimo programą „Photoshop“, susimečiau kelias nuotraukas ir pradėjau jas karpyti. Pirmieji koliažai buvo baisoki. Jokios estetikos – tiesiog grynas vizualinis bajeriukas ar užsukimas (twistas). Manau, žmonės maloniai nustebtų pamatę, kiek daug įdomių, keistų, jiems nežinomų dalykų pradeda lįsti lauk ilsintis ilgiau nei 20 darbo dienų. Labai rekomenduoju“, – sako „Debiuto“ rubrikos herojė Daiva Visockytė, kurios sukurti darbai jau ne pirmąsyk papuošė mūsų žurnalą.
Kitas mūsų herojus, jaunosios kartos skulptorius Tauras Kensminas sako, kad visada buvo neabejingas siurrealistinio meno tradicijai. Gal dėl to jo darbų nuotaika tokia nežemiška – kaip iš sapno. „Pats labai nemėgstu didaktinio pobūdžio kūrinių, tad ir savo darbais stengiuosi žiūrovui nebrukti savo vertybių ir pasaulėžiūros. Aišku, kartais būna, bet stengiuosi, kad tai nebadytų akių, – pasitelkiu metaforas, perkeltines prasmes. Didžioji dalis mano darbų – gana abstraktūs. Čia esama tokio įdomaus niuanso, mat daugelis žiūrovų (net ir labai išmanančių meną) kūrinyje ieško to, ką pavyktų atpažinti, to, su kuo galėtų tapatintis“, – teigia menininkas.
Karantino metu, žiemą, kai viskas atrodė pilka, klausytojams ryškių spalvų savo muzika padovanojo Giedrės Nalivaikaitės ir Adomo Koreniuko duetas „Superkoloritas“. Giedrė groja su grupe „shishi“, o Adomas – su „Planeta Polar“, bet šį kartą su jais kalbėjomės apie į atostogas prie jūros nukeliantį jų muzikinį projektą „Superkoloritas“ ir jų pirmąjį EP „Debiutas“, šviesų liūdesį ir visas gyvenimo spalvas.
Šiame numeryje rasite kino režisierės, mūsų bendraautorės Jorės Janavičiūtės įspūdžius iš Tarptautinio Palm Springso trumpųjų filmų festivalio, kur ji pristatė savo filmą „Automobilių stovėjimo aikštelė“, taip pat knygų ir muzikos apžvalgų. Gero skaitymo ir iki susitikimo rugpjūtį.
Jūsų „370“