Rašė Sandra Kliukaitė
Pastovėję „Baltijos kelyje 30“, prisižiūrėję serialų „Černobylis“ ir „Dark“ apie momentines keliones laiku 30 metų į praeitį, mes irgi ten grįžome. Ant lentynos – bektuskūlas iš laikų, kai vaikėzai bėgdavo su inkariukais iš pamokų, traukdavo kosmosą prie diskotekos, pasipuošę kurtkėm ir džinsovkėm, virtuvėse visi turėjo raudonus išsitaškiusius indus, salonuose žiūrėdavo „Šilelius“, o miegamuosiuose klojo languotus adijalus, kuriuos retkarčiais išdulkindavo ant tvoros. Rodome, kuo atgimė daiktai, naudoti prieš 30 metų.
Naujasis „Šilelis“
LIETUVA
www.silelis.com
Ėjo 1973-ieji, kai nuo Kauno radijo g
amyklos „Banga“ konvejerių nuriedėjo naujutėlaitis mikrotelevizorius „Šilelis“. Vos 15 arba 32 cm įstrižainę turėjęs nešiojamasis televizorius sukėlė tikrą vaizdo revoliuciją. „Šilelius“ žmonės žiūrėjo ne tik Sovietų Sąjungoje, bet ir kitose Europos šalyse, ir net JAV. Šiandien legendinis televizoriukas jau antrą kartą atgyja kaip šiuolaikinių technologijų LED projektorius. Naujasis „Šilelio“ dizainas imituoja tokį, kokį ateityje būtų įsivaizdavęs XX a. žmogus, ir kombinuoja jį su esamų laikų estetika.
Sportbačiai „Inkariukai Mod_1, 2, 3“
LIETUVA / SLOVAKIJA
Diz. Giedrė Saladžinskaitė
www.distyled.lt
Iškeisti lakierkas, kablus ir net kedus į inkariukus dar šį pavasarį pasiūlė „Distyled“ įkūrėja Giedrė, kurios galvoje batų vulkanizuotu padu renesansas sukosi seniai. Ji atgaivino tris modelius ir pratęsė „Inkaro“ fabrike tarp botų ir kaliošų gimusių inkariukų istoriją. Naujagimiai tada buvo tokie populiarūs, kaip cheminis (čia toks sušukavimas). Sovietmečiu juos avėjo visi – nuo krepšininkų iki kolūkiečių, o dizainu inkariukai nė kiek nenusileido to meto prancūziškiems „Bensimon“, rusų „Dva Myacha“ ar šimtamečiams amerikiečiams „Converse“.
Arbatinė „Chaika“
LIETUVA
Diz. Ona ir Adomas Dzedulionai
www.chaika.lt
Beveik visose dailylentėmis iškaltose miegamųjų rajonų virtuvėse būdavo galima rasti tokias, biriems produktams skirtas raudonas dėžutes su baltais žirniukais. Klasikų klasika. Dar buvo emaliuotas bidonas pienui, čiainikas ir kiti taškuoti reikalai, pagaminti Kėdainiuose ir pažymėti ženklu „Made in USSR“. Istoriją pratęsė sovietmečio dizainą įvaldžiusi ir anų laikų daiktus reguliariai prikelianti veganiška kavinė „Chaika“, išsitaškiusi ne tik ant savo arbatų dėžučių, bet ir viso interjero, pilno USSR gamybos dalykų.
„Oldschool“ ir „Chaika“ nuotr.
Drabužių kolekcija „Skreitas“
LIETUVA
Diz. Rūta Kvaščevičiūtė
www.jdp.lt/ruta-kvasceviciute
„Skreitas“ reiškia vietą ant kelių arba vietą prijuostėje. Su šia, saviironija ir vaikystės prisiminimais papildyta kolekcija jos autorė šiemet gavo pagrindinį Jaunojo dizainerio prizą mados kategorijoje. Iš vaikystės laikų dizainerė prikėlė sunkiasvorį languotą adijalą, kuris paprastai sverdavo daugiau nei pirmokas, taip pat čia galime matyti siuvinėtus gaidžius ir burokus, suknelę-užuolaidą su petukais ar tokius ekstravagantiškus dalykus kaip krūtinės įsiuvai ir, aišku, visko inspiraciją – sekciją su bufetu, servizais ir fotoateljė nuotraukomis.
Vintažinė „HOT MILK“
LIETUVA
Diz. Auksė Labokaitė, Milda Svidraitė
www.hotmilkvintage.com
Klaipėdiečiai HOT MILK kuria savo drabužių liniją ir reanimuoja 8–9-ajame dešimtmečiais dėvėtus drabužius. Tie, kurie vaikystėje gerdavo karštą pieną, maišydami su legendiniu pertusinu, atsimena to meto firmines LEVI’S džinsovkes, vilnones HH kurtkes, be abejo, vintažinius adidasus su trimis juostelėmis ar plaštakos svajonę elektroninį „Casio“ laikrodį – viską, ką dabar laisvai gali gauti vintažinėje, tada būdavo galima gauti po blatu ar turguje – dažniausiai padielką. Rodos, laukiniai buvo ne Vakarai, laukiniai buvo Rytai.
Džemperis „Kosmosas“
LIETUVA
Diz. „PaRi Design“
www.facebook.com/PaRiDesign4U
Kiekvienai kometai reikia kosmoso, o kosmosas neturi ribų, kaip ir jo kaina. Tai, ką čia matote, yra vienų brangiausių cigarečių Sovietų Sąjungoje pakelis. Čia ne cigarečių reklama, o ant šiuolaikinių drabužių atgijusi „Kosmoso“ istorija, kuri rūkaliams to meto restorane iš po stalo, kalbama, kainavo net 1,5 rublio, o tai buvo labai daug! Šiaip kioske kainavo 70 kapeikų, o legendinė „Prima“ vos – 16 kapeikų. Net kaubojus iš amerikoniškų marlborkių būtų norėjęs „Kosmoso“ su etikete, patekusia į SSRS grafinio dizaino istoriją.