Ką vestuvių fotografai veikia žiemą?

Rašė: Erlendas Diagilevas

Nuotraukos: Monika Dovidaitė ir Guoda Varnelytė

Pasibaigęs vestuvių sezonas į priverstines atostogas išsiunčia begalę tik vasaromis intensyviai dirbančių įvairiausių profesijų atstovų – nuo vedėjo iki virėjo, nuo krovėjo iki dekoracijas gaminančio amatininko, nuo liaudies muzikos kapelos ar styginių kvarteto muzikanto iki vestuvių fotografo. 

Tiek profesionalūs vestuvių planuotojai, tiek šventės organizavimą į savo rankas paėmę jaunavedžiai ar jų šeimos nariai paklausiausiu ir svarbiausiu iš šių visų profesijų atstovų neabejotinai vienbalsiai įvardys fotografą. Juk net kukliausiose vestuvėse, kuriose, be jaunavedžių, dalyvauja tik liudininkai, penktuoju dalyviu neišvengiamai tampa būtent jis.

Kur vestuvių fotografai deda savo kūrybinę energiją, ką veikia su sezono metu prisikaupusiomis idėjomis? O gal jie irgi ima ilgas atostogas ir žiemą užsiima tik tuo, kad tyliai, tikslingai, slapčia ir palaipsniui kelia kainas?

Konkurencijos neišvengsi

Ne pirmus metus industrijoje besisukanti jaunoji fotografė Guoda Varnelytė sako, kad iš tiesų apie kainų kėlimą ima galvoti vos pradėjusi ruoštis naujam sezonui. O ruoštis jam pradeda dar vasarą, kai dar anas nesibaigęs.

Guoda neseniai baigė Vilniaus dailės akademiją, kur atsiėmė fotomedijos menininkės diplomą. Artėjant žiemos sezonui, mergina susigriebė, kad dar neišsiugdė įpročio visur nešiotis su savimi juostinį fotoaparatą – orams atvėsus ir atsiradus daugiau laisvo laiko, ji pagaliau gali fotografuoti vien tik meną, pasitelkdama širdžiai itin mielą analoginę techniką. Vasarą laiko tam rasti beveik neįmanoma. Tiesa, nors užsakymų įamžinti vestuves fotografė turi per akis, kartais ir dirbdama savo tiesioginį darbą juostinuką išsitraukia. „Vos kelis kadrus padariau su juostiniu fotoaparatu paskutinės vestuvinės fotosesijos metu, bet jie buvo nerealūs“, – pasakoja Guoda.

Paklausta, ar ir žiemą koks užsakymas pasitaiko, o gal visai kitokio pobūdžio fotosesijos būna, fotografė išsidavė kaip tik po mūsų pokalbio besiruošianti eiti fotografuoti maisto į restoraną, kurį Vilniuje atidarė jos pažįstami. „Bet čia tiesiog pagalba pažįstamiems. Šiaip su vestuvėmis susijęs vienas kitas užsakymas pasitaiko ir žiemą, tačiau paprastai žiemai užsidirbu per vasarą“, – atskleidžia ji.

Iš Rietavo kilusi menininkė pasakoja, kad sostinėje gyvenantis ir dirbantis vestuvių fotografas visuomet susiduria su milžiniška konkurencija, tačiau žiaurias rinkos sąlygas atperka didesni honorarai. „Žemaitijoje viskas daug lengviau. Kadangi esu iš ten kilusi, tai ir kontaktų daugiau turiu. Bet ten ir kainos visai kitokios nei Vilniuje“, – pabrėžia fotografė.

Guoda prisipažįsta  šaltuoju metu laiku gyvenanti atostogų nuotaikomis, o  visą darbinę veiklą apima užduotys, kurias galima atlikti nekeliant kojos iš namų: „Žiemą retušuoju nuotraukas lovoje, apsiklojusi trimis antklodėmis , o visa kita – beveik vien laisvalaikis, kuris irgi yra labai casual – kinas, draugai, vakarienės…“

Sezonas nesibaigia niekada

Viena žymiausių jaunosios kartos vestuvių fotografių Monika Dovidaitė šioje srityje dirba jau septintus metus, antrus metus jos vardą galima pamatyti ir madų žurnalų puslapiuose. Kiek daugiau nei prieš metus ji atidarė savo studiją.

Paklausta, ką veikia žiemą, fotografė pasakoja, kad kurį laiką orams atšalus retušuoja paskutinių sezono vestuvių nuotraukas, paskui jas įteikia klientams. Ir tada jau pradeda ruoštis ateinančiam sezonui: susitikimai su klientais, rezervacijos, aktyvus domėjimasis tendencijomis, dalyvavimas vestuvių parodose, mokymai, reklama ir kt.

„Iš esmės vestuvių sezonas niekada nesibaigia: arba fotografuoji, arba retušuoji, arba ruošiesi naujoms fotosesijoms – ieškai naujų vietų, patarimų klientams, domiesi tendencijomis, reklamuojiesi, susitikinėji su jaunavedžiais. Tiems, kurie tik vestuves fotografuoja, žiemą šiek tiek laisviau. Tiksliau, dirbame tokiais tempais kaip ir visi žmonės, nes iki Kalėdų varviname akis prie kompiuterių po dvylika valandų per dieną“, – sako ji.

Ne tik vestuves fotografuojantiesiems prieš pat Kalėdas išpuola dar vienas, kiek trumpesnis darbymetis – prasideda šeiminių fotosesijų laikotarpis. „Be to, šiais metais daugiau dirbu su mada ir su įvairiais dizaineriais, todėl tenka planuoti ir ruoštis visokioms mados fotosesijoms, retušuoti naujausių kolekcijų bei kalėdinių pasiūlymų nuotraukas. Taip pat žurnalams fotografuoju herojus, įvairius projektus. Noriu įgyvendinti pora idėjinių projektų, bet atidarius studiją atsirado tiek darbų, kad tenka tai atidėti. Labai tikiuosi, kad kitąmet pavyks tai padaryti.“

Dar prieš pradėdamas ieškoti  vestuvių fotografų, galinčių papasakoti apie savo darbo specifiką žiemą, spėjau išklausyti begales nusiskundimų tiek nuolat kylančiomis vestuvių paslaugų kainomis apskritai, tiek pačių fotografų, paklausiausių šios industrijos profesionalų, paslaugų brangumu. O tada numetęs bet kokį kritišką problemos vertinimą, pagalvojau: galbūt didėjantys įkainiai leidžia pakelti ne tik pačių vestuvių kokybę, juk vasarą daugiau uždirbantys fotografai po sezono gali visiškai atsiduoti meninei saviraiškai ir fotografuoti tai, ką nori, o ne galvoti, kaip išgyventi žiemą.

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top