Mados (e)migrantai

Nors didžioji Lietuvos emigrantų populiacijos dalis emigruoja į šalis, kuriose populiaru skinti apelsinus, braškes, plauti indus ir t. t., aptinkamas ir visai kitoks emigrantų porūšis – mados emigrantai. O jei dar tiksliau – tai mados MIGRANTAI. Nes paprastai jų tikslas nėra tiesiog emigruoti, jiems labiau būdinga MIGRUOTI po skirtingus miestus, ir dar nuo visų kitų jie skiriasi tuo, kad jų smegenyse aptinkama labai ryški kostiumo dizaino arba mados DNR grandinė. Be to, į svetimus kraštus jie išvyksta ne pinigų užsidirbti, o krimsti mados mokslų geriausiose Europos menų akademijose ir koledžuose. Taigi, kokiomis kryptimis ir kaip juda jaunieji Lietuvos mados (e)migrantai? Trumpas gidas tiems, kurie svajoja studijuoti madą užsienyje ir apgraibom bando išsirinkti tinkamiausią vietą tramplinui į tarptautinį mados baseiną.

ITS (International Talent Support)

WWW: www.itsweb.org

Mados (e)migrantų pilna visame pasaulyje, o pačius kiečiausius pastaruoju metu galima išvysti ne tik svarbiausiose mados savaitėse Niujorke, Londone, Paryžiuje, Tokijuje ar Berlyne, bet ir, pavyzdžiui, ant ITS tarptautinio mados konkurso podiumo, kurio finalas liepos 12 ir 13 d. vyko Italijos mieste Trieste. Šiuo metu ITS yra kone pati įdomiausia platforma išgarsėti talentingiems, jauniems menininkams pasaulio mastu, jei esi mados, aksesuarų ar juvelyrikos dizaineris arba fotografas. Būtent čia pernai stipriai buvo įvertintas lietuvis Marius Janušauskas – mūsų mados (e)migrantų sąraše jis yra pirmas.

MARIUS JANUŠAUSKAS

Studijavo: Vilniaus dizaino kolegija –> Central Saint Martin’s College of Arts and Design (Londonas, Didžioji Britanija) –> Royal Academy of Fine Arts Antwerp (Antverpenas, Belgija).

WWW: www.dizainokolegija.lt, www.csm.arts.ac.uk, www.antwerp-fashion.be

Tai vaikinas, kuris nešvaisto interviu nei į kairę, nei į dešinę, o Lietuva apie jį yra girdėjusi labai mažai. Nors nuveikęs jis yra tikrai DAUG. Prieš emigruodamas iš Lietuvos net spėjo parašyti ir išleisti savo knygą apie madą. Pernai ITS konkurse už siaubo filmų, paryžietės kutiurjė  Madame Grès ir Urugvajaus skulptoriaus Pablo Atchugarry darbų įkvėptą kolekciją „Miegančioji gražuolė“ Marius laimėjo ne tik tarptautinį pripažinimą, bet ir didįjį „Diesel“ prizą: 25 000 eurų premiją ir stažuotę „Diesel“ kūrybos būstinėje Italijoje.

Madą šis klaipėdietis šiek tiek studijavo Vilniaus dizaino kolegijoje ir Londone, garsiojoje dizainerių kalvėje – Šv. Martyno koledže. Čia suolus ir siuvimo mašinas trynė tokie megadizaineriai kaip Alexanderis McQueenas, Johnas Galliano, Stella McCartney ir visa plejada kitų garsenybių. Na, bet Mariaus pagrindiniu mados emigracijos tašku tapo Belgija ir jos alternatyvusis miestas Antverpenas. Vieta, kur mados mokslus Marius studijavo ilgiausiai ir iš čia pateko tiesiai į apkalbėtąjį ITS konkursą, po kurio sulaukė pasiūlymo stažuoti net kultiniuose mados namuose „Balenciaga“. Beje, šiuo metu Mariaus šešių mėnesių nuotykiai „Diesel“ būstinėje Bregancės mieste Italijoje jau pasibaigę ir jis dirba laisvai samdomu drabužių dizaineriu.

 

VILIUS VENCKEVIČIUS

Studijavo: VDA (Vilnius) –> Royal Academy of Fine Arts Antwerp (Antverpenas, Belgija).

WWW: www.vda.lt, www.antwerp-fashion.be

V.Venckevičius – dar vienas lietuvis, studijavęs Antverpeno karališkojoje menų akademijoje, kur pačioje devintojo dešimtmečio pradžioje į vieną gaują susimetė kultinis Antverpeno šešetukas (angl. – Antwerp Six), tai yra tokie radikalūs dizaineriai kaip Martinas Margiela, Ann Demeulemeester, Driesas van Notenas, Dirkas Bikkembergsas ir kiti. Vilius niekada neslėpė savo simpatijų M.Margielos kūrybai, kaip ir apskritai radikaliajai mados pakraipai, todėl visai nekeista, kad iš užsikonservavusios Vilniaus dailės akademijos kostiumo katedros jis išvažiavo būtent į Antverpeną. Antverpenas puikiai tiks tiems, kurie nori kurti alternatyvią madą, o užaugę būti naujaisiais margielomis ar bikembergsais.

 

O Vilius šiemet pagaliau baigė kostiumo dizaino magistrantūrą VDA ir ruošiasi naujos kolekcijos pristatymui. Ko tikėtis kol kas nežinome net mes, bet įtariam, kad tai bus labai stipru ir intelektualu.

MARIJA POPADNIČENKO

Studijavo: Polimoda International Institute Fashion Design & Marketing (Florencija, Italija).

WWW: www.polimoda.com

Marija iš Klaipėdos tik pabaigusi mokyklą iškart išvažiavo tiesiai į Florenciją. Čia ji baigė mados dizainą Tarptautiniame mados dizaino ir rinkodaros institute Florencijoje. Nors paprastai Italija avangardine mada negarsėja, o labiau asocijuojasi su akis draskančiu glamūru bei „Dolce & Gabbana“, Marija yra gyvas pavyzdys, kad ir Italijoje galima kurti avangardinę madą.

Taip teigti galima vos užmetus akį į jos baigiamąją studijų kolekciją „Flemish Gothic“, inspiruotą viduramžių moters kūno manipuliacijų, senųjų flamandų dailininkų ir futuristinės architektės Zahos Hadid architektūros. Dabar Marija dirba „Max Maros“ mados namuose Italijoje ir vargo nemato, o prieš tai spėjo užlipti tiek ant lietuviško „Mados infekcijos“ podiumo, tiek ant daugybės podiumų Italijoje. Taigi, jei mėgstate tobulą architektūrą ir gerą orą, pagalvokit patys – ar gali būti geresnė vieta studijuoti madą nei Florencija? Tiesą sakant, gali… Paryžius?

 

EGLĖ ČEKANAVIČIŪTĖ

Studijavo: VDA (Vilnius) –> Central Saint Martin’s College of Arts and Design (Londonas, Didžioji Britanija).

WWW: www.vda.lt, www.csm.arts.ac.uk

Dar viena lietuvė, mėgstanti klaidžioti po pasaulį, – tai ketvirtos siuvėjų kartos atstovė E.Čekanavičiūtė. Dabar ji kaip tik yra Paryžiuje, tačiau prieš tai mados studijoms ji taip pat buvo pasirinkusi Londono šv. Martyno koledžą ir užsibuvo ten visus ketverius metus. O štai po studijų išsikraustė tiesiai į mados sostinių sostinę – Paryžių ir tikrai ne tam, kad indus plautų. Tiesą sakant, vos atvykus į Paryžių, ji pradėjo dirbti dizainerės asistente „Dior“ mados namuose! Juk visai neblogai dirbti vietoje, kur buvusio „Dior“ kūrybos vado J.Galliano darbus ir net jį patį galėjai pirštu paliesti… Be abejo, prieš tai reikėjo šiek tiek paplušėti Londono koledže. Po mėnesių, praleistų „Dior“ mados namuose, Eglė atsidūrė dar įdomesnėje vietoje – „Maisono Martino Margielos“ dizainerio asistento kėdėje – ir nuo to laiko pati kuria prêt-à-porter kolekcijas.

MILDA ČERGELYTĖ / MIMI.C

Studijavo: London College Of Fashion (Londonas, Didžioji Britanija).

WWW: www.fashion.arts.ac.uk

Milda Lietuvos publikai žinoma išties neblogai, kadaise ji debiutavo kaip jauniausia „Mados infekcijos“ dizainerė. Tiesa, jos neofuturistinis stilius vargu ar būtų pritapęs lietuviškame vargolių ir pavidolių kontekste, taigi gyvenimui ir darbui (o dabar jau ir mados studijoms) ji pasirinko Londoną.

Visai neprastai, turint omenyje tai, kad čia savo dienas leido batų dievas Jimmy Choo, dar kalbama, kad paskaitų čia dabar užsuka paskaityti ne tik pats Jimmy, bet ir Tomas Fordas ar britų „Vogue“ žurnalo vyriausioji redaktorė Alexandra Shulman… Milda šio koledžo suolus trina nuo praeitų metų rudens ir spėja dalyvauti įvairiuose mados projektuose bei kurti vis naujas kolekcijas, kurias pristato tiek Vilniuje, tiek Londone.

DAINIUS BENDIKAS

Studijavo: VDA (Vilnius) –> Iceland Academy of the Arts (Reikjavikas, Islandija).

WWW: www.vda.lt, www.lhi.is

Dainius Bendikas Lietuvoje išgarsėjo dar bestudijuodamas VDA, jau tada jis pristatė savo vyriškus ufonautiškus modelius „Mados infekcijoje“. Mados jis iškeliavo studijuoti toliausiai už visus patekusius į šį straipsnį – į Islandiją. Po mokslų Islandijos menų akademijoje vaikinas dirbo australų dizainerio Sruli Rechto studijoje, įsikūrusioje senajame Reikjaviko uoste, o Dainiaus čia sukurti „Mėnulio vienuoliai“ vaikštinėjo ne tik Islandijos kalnagūbriais ir fiordais, bet prasinešė ir per Vilniaus bei Maskvos podiumus, apie juos rašė daugybė užsienio mados leidinių ir tinklaraščių, tad peršasi išvada, kad madą jis galėtų studijuoti bei kurti net emigravęs į Mėnulį.

 

Apie autorių

Alisos stebuklų lentynos turinio ekspertė

Straipsniai : 46

Komentarai (1)

  • Marija

    „Maisono Martino Margielos“ – čia juokais tikiuosi? :)

2017 © 370 - Žurnalas smalsiems protams. Visos teisės saugomos.

Scroll to top