Rašė Mindaugas Eidimtas
„Lofto“ ir Vytauto Dranginio nuotr.
Naujieji metai yra laikas, kai „Loftas“ švenčia gimtadienį. Oficiali jo pradžia ir yra Naujųjų vakarėlis, įvykęs čia prieš beveik dešimt metų – tiek metų netrukus sukaks menų fabrikui. Šia proga jo komanda ruošia ypatingą renginį – kosminį elektroninės muzikos vakarėlį „2020: A Rave Odyssey“. Jam ne tik kuriama teminė scenografija ir rengiami visos armijos didžėjų bei gyvai grojančių atlikėjų pasirodymai – kartu tai bus proga prisiminti visus čia įvykusius renginius ir nutikusias istorijas.
Renginių per dešimt „Lofto“ gyvavimo metų įvyko tikrai daug – jo įkūrėjai jų skaičiuoja daugiau kaip 1 500, o lankytojų skaičius viršija milijoną. Tarp įsimintiniausių – elektrosvingerių „Parov Stelar“ pasirodymas, po kurio atsivėrė galimybės atvežti tokius atlikėjus kaip „The xx“, Ellie Goulding, Roisin Murphy, Nicolasą Jaarą, „Moderat“, „Editors“ ir begalę kitų. Čia vyko jau aštuoni „Loftas Fest“ festivaliai, itin didelio dėmesio sulaukusi konferencija „What’s Next?“, urbanistinio meno lauko galerija „Open gallery“ ir daug kitų įvykių.
Viskas prasidėjo būtent nuo Naujųjų metų vakarėlio, kuriam temą įkvėpė S.Kubricko filmas: „2010: A Space Odyssey“. Nors vakarėlis pavyko kur kas geriau, nei tikėtasi, viskas juo galėjo ir pasibaigti – bent jau taip manė Živilė ir Victoras Diawaros.
Nuo ko viskas prasidėjo?
Paradoksalu, bet už „Lofto“ atsiradimą reikėtų dėkoti ir vienam iš kaimynų, kuriam trukdė triukšmas. Vakarėlių organizavimo patirtį per „Tabami“ ir kitus projektus įgiję Diawaros renginius dažnai organizuodavo teritorijoje, kur jau kiek anksčiau buvo įsikūrę ir patys. Ten turėjo vykti ir Naujųjų sutikimas, tačiau nenorėdami pyktis su kaimynais ir rizikuoti organizatoriai ėmėsi ieškoti kitų patalpų.
„Iškart sakiau, kad namuose jo nedarysime, bet nenorėjome ir nuvilti žmonių, kuriems buvome prisižadėję, tad naršėme po visą teritoriją. Ir atsimenu, kaip vieną vakarą Victoras grįžta namo degančiomis akimis ir sako: „Žiūrėk, ką radau!“ Ir rodo tokio baisaus, visiškai apšnerkšto ir tepaluoto garažo nuotrauką su vienu tualetu. Tokią skylių skylę“, – prisimindama juokėsi Ž.Diawara.
Vis dėlto ši patalpa abiem padarė didelį įspūdį. Didelė erdvė, kurią gali įrengti, kaip nori, ir priimti netradicinius sprendimus, – tokių Lietuvoje nedaug. Tad susitarę su savininkais dėl nuomos, Diawaros jai paruošti investavo lėšas, kurios turėjo būti skirtos butui įsirengti.
Tikėjęsi viso labo iki 500 žmonių tik vakarėlio išvakarėse pabaigtame įrengti „Lofte“, kuriam durys buvo įdėtos likus valandai iki pradžios, organizatoriai sulaukė dukart tiek – apie 1 000 lankytojų. Pasak jų, tas vakarėlis tiesiog sprogo, tačiau šis sprogimas su savimi nusinešė ir rūbinę, kuri neišlaikė drabužių kiekio, o daugumos žmonių paltai bei asmeniniai daiktai susimaišė į krūvą.
„O tada – penkta ryto, ir žmonės pradeda ieškoti. Susimaišė namų raktai, pasai, kas tik nori, gal šimtas žmonių išėjo ne su savo drabužiais. Kelias valandas pamiegoję atsibudome ir iškart pradėjome galvoti apie tą rūbinę. Vakarėlis buvo wow, bet manėme, kad juo viskas ir baigėsi. Kitą dieną reikėjo važiuoti į Nidą, kur turėjau koncertuoti, tai iki vakaro net feisbuko neatsidarėme – buvo tas jausmas, kad bus taip blogai, kai net negali žiūrėti“, – situaciją nušvietė V.Diawara.
Organizatoriai buvo nusiteikę pačiam blogiausiam, bet pradėję skaityti pamatė nenutrūkstamą srautą vien teigiamų atsiliepimų. „Geriausias visų laikų vakarėlis! Pamečiau paltą, bet bala jo nematė! Tokiame dar nesu buvęs! Visiškas kosmosas!“ – prisiminė atsiliepimus „Lofto“ įkūrėjai. Paskatinti gerų atsiliepimų Victoras ir Živilė pradėjo galvoti, kad iš viso to gali išeiti ir kažkas daugiau.
Geram vakarėliui svarbiausia trys dalykai
Teminiai Naujųjų vakarėliai ilgainiui tapo „Lofto“ tradicija. Vėlesniais metais šia proga buvo surengti vakarėliai, dedikuoti tokiems filmams ir serialams kaip „Mad Max“, „Midnight in Paris“ ir „Game of Thrones“. Jiems buvo kuriama ir speciali scenografija, performansai, šokiai, spektakliai ir kiti elementai. Tačiau, prisipažįsta V.Diawara, ilgainiui kilo noras švęsti kiek kitaip.
„Vis dėlto praėjo dešimt metų, todėl galbūt ir mūsų suvokimas, kas yra geras vakarėlis, truputėlį pasikeitė. Žinoma, pagrindas nesikeičia. Gero tūso esmė yra trys dalykai: atmosfera, kompanija ir programa. Pati „Lofto“ aura labai tinka įvairaus stiliaus vakarėliams – tiek elektroninės, tiek ir gyvos muzikos. Manau, kad ši vieta turi gerą energiją, o tai, kaip ji atrodo, kiekvieną kartą lemia scenografiniai sprendimai, tad su kiekvienu renginiu patenki į kitokią erdvę“, – sako jis.
Pastaraisiais metais per Naujuosius „Lofte“ pradėti organizuoti didieji „Blitzrave“ serijos renginiai, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas muzikai, scenografijai ir vizualizacijoms. Nors aprangos kodas tapo kur kas laisvesnis (pavyzdžiui, „Išeiginiai treningai“ ar „Blitz & Glitz“), visiškai jo atsisakyti „Lofto“ šeimininkai neketina. Todėl ir šių metų tema vadinasi „No Pressure“ – tokia, kad tiktų kosmose, bet be jokio spaudimo.
„Jokio įsipareigojimo nėra, bet mes patys pastebėjome, kad kai žmonės šiek tiek pasikeičia, jie kur kas labiau atsipalaiduoja ir žymiai geriau praleidžia laiką, kai skiria dėmesio kostiumui. Šventės metu išeiti iš savo vaidmens yra smagu – tada palieki viską, kas joje neleidžia jaustis laisvai“, – tikina Ž.Diawara.
Dešimtmetį švęs tvarkingai
Apie būsimąjį Naujųjų ir dešimtmečio minėjimą V.Diawara kalba užtikrintai. „Mes mėgstame švęsti gimtadienius, tad tikrai švęsim jį tvarkingai, – sako jis. – Tai bus vakarėlis, skirtas plataus muzikos žanro mėgėjams. Bus mažiausiai keturios scenos: technomuzikos, hiphopo ir trap, drum’n’bass bei itališko stiliaus hauso ir disko scenos. Tikėtina, kad jų bus ir daugiau. Galima sakyti, tai bus mini festivalis su gyva muzika, labai daug DJ, VJ, kosmine scenografija ir ypatingu vidurnakčio sutikimu“, – apie artėjantį vakarėlį pasakoja jis.
Dauguma grosiančių didžėjų ir muzikantų turi ilgametį ryšį su „Loftu“, o dalis jų tapę nuolatiniais renginių svečiais. Čia pasirodys tokie žinomi techno DJ kaip Less Feeling ir Anna Hanna, drum’n’bass atstovai QuadGRIND, ST, Cr-edit ir Fantas, hiphopo selekcijomis dalysis Bohne ir Mamania, Dalius Travinas ir Paul de Man šokdins lankytojus pagal hauso ir disko stilių muziką, o gyvus pasirodymus surengs grupės JUZT (jazztronica stiliumi grojantys inkubatoriaus „Novus“ laimėtojai), „We Love Daft Punk“ projektas ir kt. Atlikėjų ir grupių sąrašas yra nuolat pildomas.
Ž.Diawara akcentuoja, kad per Naujuosius „Loftas“ tik pradės švęsti savo gimtadienį, bet tai tikrai nebus vienintelis dešimtmečio paminėjimas. „Šie metai bus skirti šventėms, o ateinančiam dešimtmečiui turim kitų didelių planų“, – užsimena ji.