Rašė Greta Sirvidaitė
Nuotraukos iš asmeninio herojės albumo
Viltė Kinderevičiūtė apie stilių galėtų kalbėti nesustodama. Matyt, todėl neseniai debiutavo jos laida populiariame „YouTube“ kanale. Pirmosiose serijose ji pasakoja apie bendradarbiavimą su žinomais Lietuvos atlikėjais ir žurnalų viršelių herojais, jaunąją šalies dizainerių kartą ir jų kūrybą.
Nors Viltė derina įvairias stilistikas, labiausiai jai patinka gatvės mada ir vintažas. Savo instagramo paskyroje „Vunderkinde“ ji dalijasi neįtikėtinais radiniais dėvėtų drabužių parduotuvėse, į kurias užsuka ir darbo reikalais. Šio pokalbio metu ji pasidalijo trijų punktų planu, kuris padės gatvėje išvengti antrininkų. „Kad išsiskirtum, nereikia išleisti daug pinigų, – tikina jauna, bet jau nemažai patirties sukaupusi stilistė, – reikia pastangų ir noro.“
– Esi laisvai samdoma stilistė ir dekoruoji vienos didžiausių dėvėtų drabužių tinklų Lietuvoje parduotuvių vitrinas. Vienu atveju stilizuoji žmones, kitu – plastikinius manekenus. Kuris darbas kelia daugiau iššūkių?
– Kai tik pradėjau dekoruoti vitrinas, buvau įsitikinusi, kad aprengti manekenus yra daug sunkiau nei žmones. Taip maniau, nes neturėjau patirties. Reikia įvaldyti technikas, kaip kokį drabužį rengti, kurią koją ar ranką nusukti. Kai kurie manekenai yra dviem galvomis aukštesni už mane ir sveria tikrai ne porą kilogramų. Pirmaisiais mėnesiais labai stebėdavausi, kodėl mano išrinkti deriniai, sukabinti ant pakabų, atrodo puikiai, o ant manekenų – negražiai. Taip buvo dėl patirties stokos. Tačiau su laiku mokaisi ir žinai, kurie audiniai, siluetai gražiai atrodo vitrinose, kokių spalvų vengti. Dar tikrai yra kur tobulėti, bet dirbu jau trejus metus ir gana neblogai sekasi. Manau, dabar didžiausias iššūkis rengiant manekenus – įvaizdžius kurti tokius, kad į parduotuvę norėtų užeiti tiek jaunas, tiek vyresnio amžiaus pirkėjas.
Rengiant žmones, kiekvienąkart iššūkiai būna labai skirtingi. Būna, kad turi labai mažai laiko pasiruošti, sunku surasti norimų drabužių… Galima vardyti ir vardyti. Negalėčiau pasakyti, kuris darbas kelia daugiau iššūkių, nes jų daug abiejuose ir jie abu labai skirtingi. Svarbu mėgti savo darbą, stengtis, netinginiauti, per daug nestresuoti, o tada jau ir iššūkiai ne tokie baisūs.
– Kiekvienas stilistas turi savo kryptį, mėgstamų stiliaus formavimo elementų. Kokie yra tavieji?
– Labai mėgstu gatvės madą, vintažą. Manau, mano kryptis ir yra panaši. Mėgstu deriniuose maišyti skirtingas stilistikas ir ieškoti aukso viduriuko.
– Kuri įvaizdžius įvairiems vaizdo klipams. Tavo klientų rate – žinomi Lietuvos muzikos atlikėjai, nuomonės formuotojai. Papasakok apie savo darbo užkulisius. Kaip pavyksta išrinkti drabužių derinius, tinkančius prie muzikinio klipo koncepcijos, scenografijos?
– Muzikinių klipų projektuose svarbiausia yra komandinis darbas, bendravimas ir pagalba vienas kitam atsakant į visus klausimus. Pirmiausia režisierius turi iškomunikuoti klipo idėją, scenos dailininkai turi pateikti, kokia bus scenografija, kad žinotum, koks bus apšvietimas. Tada gali mąstyti dėl įvaizdžio ir kibti į paieškas. Svarbu turėti kelis drabužių variantus, primatuoti prieš filmavimą.
– Kaip manai, ar stilistui svarbu pažinti savo klientą, kad pataikytų išrinkti derinį?
– Jei su žmogumi dirbi pirmą kartą, svarbu aptarti idėjas, įsiklausyti į komentarus, išklausinėti kiek įmanoma daugiau dalykų. Tada galima gerai pasiruošti ir primatuojant iš pirmo karto sukurti gerą įvaizdį. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad geriausi rezultatai būna ilgalaikio bendradarbiavimo metu.
– Iš tavo instagramo paskyros atrodo, kad labai daug laiko praleidi kelyje, automobilyje. Ar drabužių, aksesuarų paieškos užima daugiausia laiko stilisto darbe? Kokia tavo dienotvarkė?
– Tikrai taip! Neįsivaizduoju savo gyvenimo be automobilio ir jame praleidžiu labai daug laiko. Pavyzdžiui, dabar ruošiuosi atlikėjos Angelou įvaizdinei fotosesijai. Ją noriu rengti tik Lietuvos dizainerių drabužiais, dėl to ieškojau socialiniuose tinkluose, susidėjau norimus drabužius į aplankus ir rašiau jų kūrėjams. Siuntas gausiu ir paštu, ir atsiimsiu iš žmonių.
Atsiimti iš žmonių reikia nemažai, o dar turi prisiderinti prie visų, nuvažiuoti iki jų. Galite įsivaizduoti, kiek tai atima daug laiko, o po fotosesijos viską dar reikia išvežioti atgal. Aš savo dienotvarkę skirstau į kas penkias savaites. Dvi savaites renku drabužius vitrinoms, savaitę keičiu vitrinas ir likusias dvi savaites pasilieku stilizavimo projektams. Projektų savaitės visada būna labai skirtingos. Stengiuosi nesidraskyti ir nesiimti visų darbų iš eilės, skirti laiko ir poilsiui, nes dirbant tokį darbą labai lengva perdegti.
– Ar stilisto paslaugos reikalingos / prieinamos tik žinomiems, ant scenos matomiems žmonėms ar kreipiasi ir žmonės iš gatvės?
– Manau, kad žmonėms labai praverčia asmeniniai stilistai, teikiantys spintos revizijos ar asmeninio apsipirkimo paslaugą. Nors tai kainuoja nemažai, bet galų gale lieki sutaupęs, nes geras stilistas padės neprisipirkti nereikalingų drabužių. Stilistas padeda išsigryninti ir atrasti savo stilių, išsirinkti pagal figūros tipą tinkančius drabužius, kurie tarnaus ne vieną sezoną. Po profesionalios konsultacijos žinosi, kas tau tinka, o vėliau ir pats gali išmokti protingai apsipirkti. Žmonės iš gatvės kreipiasi ir manau, kad tai yra labai gerai!
– Įdomu, ar stilistai patiria stiliaus nesėkmių? Turėjai tokių?
– Žinoma, nuo jų nepabėgsi. Buvo ir bus visko. Dabar prisiminiau vieną įvykį – kažkada turėjau fotosesiją su fotografe Aura Skulskyte ir patekau į tokią situaciją, kad užsitrenkė namų durys. Tiesiog negalėjau išeiti. Net svarsčiau, gal šokti pro balkoną, bet buvo per aukštai. Fotosesija – po kelių valandų. Išsisukome taip, kad paprašiau draugų pagalbos ir jie fotografei nuvežė mano surinktus įvaizdžius, o ji pabuvo ir fotografe, ir stiliste. Dar visai neseniai buvo toks įvykis, kad važiavau į filmavimą, viskas suruošta, komanda surinkta, o su technika – problemos. Galų gale nieko nenufilmavome. Liūdniausios nesėkmės tada, kai tikiesi daug iš projekto ir galiausiai nesi patenkintas galutiniu rezultatu.
– Dažnai dalijiesi dėvėtų drabužių parduotuvių ir vintažiniais atradimais. Koks tavo santykis su greitąja mada? Kodėl renkiesi drabužius iš antrų rankų?
– Su mama po dėvėtų drabužių parduotuves lakstome nuo tada, kai save atsimenu. Juose galima rasti labai įdomių ir originalių drabužių geromis kainomis. Man patinka spintoje turėti tokių drabužių, su kuriais antro žmogaus mūsų šalyje greičiausiai nerasi, labai vertinu originalumą ir kokybę. Dėvėtų drabužių paieškos – kaip loterija, todėl dažnai net jaučiu azartą eiti ir ieškoti, o nusivylusi ir nieko neradusi dar pasisemiu motyvacijos eiti ir ieškoti toliau.
Dėl greitosios mados parduotuvių – turiu kelis drabužius, bet neičiau ir nepirkčiau iš ten visko nuo galvos iki kojų. Aš už ekologiją ir tvarumą, bet viskas su saiku – jeigu randu drabužį, kurio aš noriu ir man jis patinka, nusipirksiu. Taip būna labai retai, nes dažniausiai atbaido siaubinga kokybė, bet pasitaiko ir išimčių. Dažniausiai taip atsitinka su kelnėmis, nes sunku rasti man tinkamą dydį.
– Neseniai jutube pasirodė tavo laida „Laisvės TV X“. Dalijiesi patarimais, kaip susikurti įvairių įvaizdžių, apie tai kalba ir kviestiniai laidos svečiai stilistai. Koks šios laidos tikslas ir kam ji skirta?
– Laida skirta žmonėms, kurie domisi mada ir kultūra Lietuvoje. Laidos tikslas – parodyti šalies kūrėjus, apsipirkimo vietas. Per tiek laiko šioje industrijoje prikaupiau žinių ir susipažinau su labai daug įdomių žmonių, kuriuos noriu parodyti. Manau, kad daug kūrėjų Lietuvoje nesulaukia pakankamai dėmesio, todėl jutube stengsiuosi parodyti ir papasakoti apie juos. Dar tik įsivažiuojame, bet šiuo metu ruošiuosi laidai, kuri bus apie kedus. Apims tokias temas, kaip jų priežiūra, istorija, apsipirkimo vietos, tad tikiuosi viskas gerai pavyks ir kažkam bus naudinga!
– Kokie būtų trys patarimai visiems, kurie be didelių pastangų ir biudžeto nori atrodyti visada gerai, nepaisant besikeičiančių madų ir tendencijų?
Čia – visas nuoseklus planas!
- Nenešiojamus drabužius parduok per „Vinted“ platformą ir už gautus pinigus nusipirk kokybiškų pagrindinių drabužių (marškinius, klasikines kelnes, džinsus, švarką ir t.t.).
- Susikurk aplanką („Pinterest“ labai patogu), kuriame kartkartėmis atnaujinsi stiliaus inspiracijas, patikusius įvaizdžius, drabužius.
- Stebėk „Vinted“, gaudyk nuolaidas, gerus pasiūlymus. Užeik į dėvėtų drabužių parduotuves, bandyk ieškoti kažko panašaus iš savo inspiracijų aplanko. Turint pagrindą, galima ieškoti ir išskirtinių drabužių, tada juos paprasta derinti. Manau, daugelio klaida yra ta, kad prisiperka daug išraiškingų ir įdomių drabužių, neturėdami paprasčiausių pagrindinių drabužių. Tada sunku sukurti kasdienius derinius, nes reikia labai stipriai sukti galvą.